avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate vulpoi

Activitate vulpoi

Nu ma ajuta nimeni in aceasta problema? Mentionez ca este vorba de un proces desfasurat in civil...
Buna seara! As dori sa stiu in ce masura se poate face o plingere penala impotriva mea, in urmatoarea speta : in urma unei decizii definitive a curtii de apel trebuie sa restitui o anumita suma de bani societatii la care am lucrat, decizie care nu este si executorie. de la societatea respectiva am primit o notificare cu stampila unui executor prin care ma instiinteaza sa achit debitul in 10 zile in caz contrar se va adresa organelor de cercetare penala pt nerespectarea hotaririi judecatoresti si tentativa de inselaciune. Multumesc
Multumesc
era vorba de demersurile pe care trebuie sa le fac impotriva lor, si nu pedepsele la care se vor putea expune in viitor. credeam ca sunt destul de explicit
cred ca este cam putin. si in cazul expertului ??
daca voi avea o solutie nefavorabila nu schimba cu nimic situatia , de doi ani de zile se chinuie prin instante sa dovedeasca plata salariului catre mine dar nimic concret nici dupa acea expertiza Este totusi un proces cistigat la instanta de fond respins la curtea de apel cu o motivare clara....stabilirea concreta a sumelor pe baza expertizei contabile care v-am spus cum suna....Nu m-ati lamurit cu plingereA penala...nu schimba cu nimic situatia decizia curtii.... Sa inteleg ca nu pot face plingere penala impotriva lor ....sau..? nu inteleg..!
Am inteles, si cu plingerea penala impotriva judecatorului si a expertului contabil cum pot face, as avea un temei legal, sunt indreptatit? sau trebuie sa astept decizia curtii de apel ?
Buuun.... sa presupunem ca recursul formulat de mine nu o sa fie admis..... Intrebarea mea este : ma pot adresa la inaltacurte de casatie si justitie ? Sau daca in cazul in care mi se va admite recursul si imi voi recupera drepturile salariale ma pot indrepta impotriva judecatorului de la tribunal cu o plingere penala pt motivarea hotaririi? care este impotriva mea? pina la urma nici nu stiu daca o pot numi motivare care este scurta si succinta... pe baza expertizei contabile care am mentionat-o anterior.....sau impotriva expertului care a intocmit acea expertiza???? este o expertiza care am mentionat in posturile anterioare cum suna " Concluziile expertului judiciar numit in cauza au fost ca, din documentele justificative din evidenta contabila a societatii pirite, rezulta ca pentru perioada xxx-xxxx reclamantului i-au fost platite drepturile salariale in cuantumul cuvenit de xxxxlei {salariul net}, dar DOVADA ACHITARII SUMELOR CATRE RECLAMANT PENTRU ACEASTA PERIOADA CU TITLUL DE SALARIU NU A FOST FACUTA PRIN SEMNAREA DE CATRE RECLAMANT A STATELOR DE PLATA LUNARE CONFORM PREVEDERILOR ART 168 ALIN 1 CM " . Asta ma face sa va intreb daca sunt indreptatit sa fac plingere penala in viitor asupra judecatorului care mi-a respins in rejudecare cererea pe baza acestei expertize fiind si unica motivare ....Va multumesc si astept cu nerabdare rsp dvs !
Buna seara ! Revin la acest topic si va intreb pina la urma registrele de casa si fisele sintetice pot face dovada achitarii salariului catre salariatul indreptatit fara a se pune in discutie statul de plata sau transfer bancar , op .etc? Multumesc
Imi puteti spune va rog cam ce ar trebui sa mai cer in apel pt a dovedi neplata salariului din moment ce societatea nu are acele state de plata si daca sunt sunt nesemnate? o idee ceva va rog , imi sunteti de mare ajutor...va multumesc