avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate paultk

Activitate paultk

Buna seara,
Pe scurt.....am cumparat un teren cu PUZ ,PUD,etc am si extras de CF pe numele meu .Am vrut sa obtin autorizatie pentru imprejmuire si de la Primarie am aflat ca de fapt lotul meu este trecut in PUZ ca fiind teren pentru statia de epurare a apei din viitorul cartier rezidential.Pot sa imi cer banii inapoi?Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Multumesc pentru raspuns , acum mi-e totul clar. Va doresc o zi frumoasa.
Buna ziua! Doresc radierea unei I.I. Am cateva obiecte de inventar.Acestea vor trebui trecute in posesia persoanei fizice pe baza unui proces verbal ,fiecare cu pretul de pe piata inainte de radiere la Reg.Com.?Se va emite factura si bon de casa pentru fiecare obiect?Sau se inchide I.I. la registru,se preda casa de marcat firmei pt.defiscalizare si dupa aceea se trec obiectele pe persoana fizica in baza facturii si chitantei de mana .Stiu ca la valoarea totala se va plati impozit.
Multumesc.
Discuție Impozit moped
Buna ziua! Sunt nou pe forum,probabil s-a mai discutat pe tema aceasta insa as dori un raspuns la urmatorul caz: am cumparat un moped cu pedale,First Bike Cityflex care are carte de identitate si factura cumparatorului in original din 2006.Am vrut sa inscriu mopedul pe primarie insa m-am lovit de finantele locale pentru plata impozitului de catre fostul proprietar.Daca mopedul nu a fost inregistrat de la cumparare (din 2006) pana acum ,iar legea cu declararea acestuia la finante a intrat in vigoare doar din 2012,ce posibilitati ar fi de a rezolva acest caz? Multumesc.