avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate PvlAndrei

Activitate PvlAndrei

Daca o sa refuz sa ma duc la noul loc de munca o sa fiu nemotivat,si la 3 absente nemotivate mi se poate desface contractul de munca.Sa inteleg ca daca nu exista actul nu poate sa ma puna nemotivat ?Unde o sa lucrez ?Ma pot prezenta la vechiul loc de munca ?Daca o sa fiu scos afara din obiectiv?
Am sesizat itm-ul in urma cu 2 saptamani.Pot face inca o sesizare firmei ?
Dupa cele spuse dansul mi-a spus sa ma prezint la noul loc de munca unde am fost detasat ca asa considera el,ca are nevoie de mine,din nou fara act care sa ateste acest lucru si ca mi se poate modifica functia fara o comisie disciplinara.Daca nu ma voi prezenta maine dimineata la locul de munca,voi fi pus nemotivat.Ce pot sa fac ?
Mi-am sunat seful si mi-a spus ca firmele de "security" au dreptul fara acordul angajatilor sa mute agentii in diverse obiective conform legii 333/2003.Nu am gasit acel paragraf care sa mentioneze cele spuse de catre dansul.Este adevarat ce a spus ?
Va multumesc din suflet
Deci sa inteleg ca pot refuza prezenta la noul loc de munca ?
Exact,se modifica locul muncii,dar nu inteleg de ce mi se schimba functia,de ce am fost anuntat intr-un timp atat de scurt(1 zi).Se poate face fara acordul meu ?
In timpul acestei detasari mi s-a schimbat si functia,de la sef de tura la agent.Detin act aditional la CIM care atesta ca sunt sef de tura.Nu mi s a suspendat contractul de munca pentru a putea fi detasat.Pe contractul de munca nu mi s a modificat locul de munca,noul angajator nu are contractul meu.Sunt obligat sa prestez servicii pentru noul angajator ?nu exista dovada scrisa despre aceasta detasare,doar verbala.Din cate am inteles nu ma poate detasa la aceiasi firma la alt punct de lucru?Va multumesc anticipat
Daca nu este nici un act intocmit despre aceasta detasare ?Noul angajator mi-a spus ca nu exista act in legatura cu detasarea mea.Mentionez faptul ca voi fi detasat la un nou punct de lucru din aceiasi localitate,firma fiind aceiasi.Trebuie sa existe acte care sa ateste detasarea mea ?
Mi se plateste transportul daca distanta este de aprox 5 kilometri ?