avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate Ramses7

Activitate Ramses7

Buna ziua! O mica nedumerie. Speta pe scurt:

Inculpatul este acuzat de complicitate la infractiunea de luare de mita, pentru ridicarea si predarea unui plic cu bani. Urma sa se efectueze o donatie pentru o campanie umanitara, insa in cele din urma a fost amanata pentru o data ulterioara. Cealalta persoana a inteles ca trebuie sa lase banii. El a inteles ca s-a amanat cu totul. El nu avea idee ca in acel plic se aflau bani, l-a interpretat ca pe o corespondenta si l-a depus la registru. Faptele s-au desfasurat exact cum au fost descrise, fara interpretari, minciuni sau adaugiri.

Intrebarea e urmatoarea:

Eu pe ce aparare merg? Ca fapta nu exista (pentru ca nu exista, nu e vorba de asa ceva, luare de mita) sau pe participatie improprie (ca am luat parte fara vinovatie la o infractiune)? Sau pe ambele? Eu m-am gandit ca, de vreme ce nu s-a pronuntat o hotarare definitiva, opereaza prezumtia de nevinovatie, deci nu as putea sa spun ca am participat fara vinovatie la o infractiune pentru ca inca nu stiu daca a fost infractiune. Sau poate inteleg eu gresit. :) Va rog, lamuriti-ma. Multumesc!
Răspuns la discuția Competenta spalare de bani
Nu este specificat. Speta este urmatoarea: in cadrul unui dosar pentru inselaciune si spalare de bani, s-a realizat o perchezitie domiciliara unde cainele a mirosit ceva in peretele de sub chiuveta din baie. A fost sparta faianta si gasita o punga cu 1000 de pastile de ecstasy.

Ma intrebam daca se poate ridica problema competentei organului de urmarire penala.
Salut! Cine are competenta de cercetare a infractiunii de spalare de bani? Ma refer la organul de urmarire penala. Multumesc anticipat.
Buna ziua! Intampin si eu o problema. Am pe cineva caruia i s-a extras o suma de bani dintr-un cont umanitar, deschis pe numele sau, bineinteles, pentru o factura (chipurile) neplatita de telefonie mobila. Au voie sa puna sechestru pe contul umanitar (sau sa-l execute silit)? Avand in vedere ca sechestrul figura si pe contul de salariu. Multumesc!
Răspuns la discuția Contract cazare
Am rezolvat. Se pare ca a fost o "neintelegere", situatia cu AC-ul era pentru alte camere. Multumesc mult de tot pentru raspunsul rapid si amabil! Toate cele bune!
Discuție Contract cazare
Salutare. Am si eu o problema. Putin mai devreme m-am cazat la un hotel, am vazut camera, totul ok. Ca sa aflu dupa ce semnez si platesc ca pentru aer conditionat trebuie sa platesc o suma de bani (extra) pe zi, lucru nespecificat absolut nicaieri. As vrea sa renunt la acest hotel. Exista vreo sansa sa imi iau banii inapoi?