avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate dannyy80

Activitate dannyy80

Cu cat timp trebuie sa se intoarca mama la serviciu pentru a beneficia de stimulent de insertie daca si tatal opteaza pentru o luna de zile concediu crestere copil?


Cale de atac ptr. refuz succesiune, deschisa la notar de catre cei doi mostenitorii fata de al treilea. Motivul celor doi mostenitori, s-au inteles cu privire la modul de partaj a masei succesorale. Adica primul, sotia defunctului, dupa partajul voluntar, ii cedeaza benevol partea sa, fiului mai mic (care motiveaza ca a avut grija de ea de la decesul sotului (respectiv tatalui). Pe timpul vietii celor doi sotii (tatal si mama) acestia au convenit tacit ca mostenirea lor sa fie impartita in mod egal celor doi copii ai lor. Se pare ca dupa o perioada lunga de la decesul sotului mostenitor, sotia mostenitoare doreste dechiderea mostenirii si efectuarea partajului voluntar, cu beneficii viitoare pentru mosteniotrul cel mic al familiei(baiatul cel mai mic). Aportul adus de fratele cel mic la ingijirea mamei in varsta, este foarte neinsemnat, cu atat mai mult cat acesta s-a folosit de bunurile succesorale ca fiind ale lui. Iar fratelui mai mare respingandu-i orice actiune de administrare sau de ajutor. Cum pot pune cap acestei satrii de nedreptate. Va multumesc.
Răspuns la discuția Autorizatie de construire
Cei de la primarie spun ca proprietarul garajului a actionat in instanta primaria, iar aceasta trebuie sa puna in executare hotararea instantei. Dilema este ca nici cei de la primaria nu vor sa ne comunice ce documente au in posesie sau hotararea instantei. Noi am facut o sesizare la Primarie , Consilier Juridic, Serv. Urbanism si Disciplina in constructii si acestia ezita sa se pronunte, a ramas sa vina la fata locului sa vada.... si ce sa negociem ca la piata... adica un loc de parcare sa diaspara ca sa il ia prop. garajului ca sa aiba acces,
Cei de la primari spun ca garajul este in cadastrul puz. si plateste impozit pe el. Intrebarea este cum poate o instanta din romania, sa dea dreptate de cauza unei pers. cu cateva acte? Eu cred cu tarie ca acesta constructie nu are autorizatie de construire si toate celelalte avize necesare. Spun asta din propria experienta ca ptr. o amenajare interioara la apartament ca sa obtin aut. de constr. au fost necesare o sumedenie de avize si proiecte.
Răspuns la discuția Autorizatie de construire
problema mea este alta, in fata blocului unde locuiesc se afla un post de transformare iar de acesta au aparut doua garaje adhoc. Intre postul de transformare si bloc a ramas un spatiu liber pe care Primaria la transformat in parcare ptr. rezidenti. nu demult un garaj a fost vandut si noul proprietar s-a adresat primariei ca nu are acces la garaj, mai bine zis cale de acces. primaria acum vrea sa ne retraga autorizatiile de parcare de rezident. intrebarea mea este daca enel isi da acordul privind aceste constructii ilegale. va multumesc.
la ce distanta poti sa construiesti de un post transformare enel