avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Activitate lia_lia

Activitate lia_lia

Mai are de achitat 2.200 roni in acest moment.

Exista - din punct de vedere legal - ceva care sa sustina faptul ca nu poate fi data in judecata daca plateste lunar din datorie?

Multumiri!
Buna seara!

Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde in ce conditii Asociatia de Proprietari poate da in judecata o persoana care a acumulat restante la intretinere?

Caz concret: dupa o perioada in care au fost acumulate restante, persoana in cauza (care nu a avut serviciu in decursul acumularii datoriilor) plateste lunar parte din datoriile acumulate pentru a le aduce la zi. In acest moment suma este de aproximativ 220 lei. Incepand din aprilie de cand lucreaza, a platit in fiecare luna cota parte din datorii.

Va rog sa imi spuneti care este suma si restul conditiilor care trebuie intrunite pentru ca Asociatia de locatari sa dea in judecata pe cineva?

Va multumesc anticipat pentru suportul acordat!
Răspuns la discuția Achizitionare usa intrare bloc
Va multumesc tuturor pentru sprijinul si raspunsurile oferite.

S-ar parea ca la situatia prezentata mai sus, sunt singura din bloc care a refuzat sa plateasca in acest fel partea care ar reveni din costul achizitionarii acestei usi...

Nu stiu cum si in ce fel a fost convinsi ceilalti locatari sa plateasca.

Plata prin banca poate fi o modalitate valabila in acest caz (specificand, desigur, pentru ce anume se face plata)?

In alta ordine de idei, exista vreo institutie care supervizeaza/ verifica activitatile financiare ale Asociatiilor de proprietari?

Multumesc inca o data!
Cu consideratie,
Lia
Buna ziua!

Rog sa aveti amabilitatea de a ma ajuta cu un raspuns la urmatoarea situatie:
in ce conditii se poate face achizitia unei usi pentru intrarea in bloc?

Caz concret: una dintre vecine (care inteleg ca ar fi si vicepresedinta Asociatiei de Locatari), mi-a adus la cunostinta ca trebuie sa platesc 150 lei pentru ca se doreste schimbarea usii de la intrare. Am intrebat cine a decis acest lucru, cum s-a facut selectia de oferte si de ce nu se ocupa Asociatia de proprietari cu acest aspect (din cate stiu exista un fond care este special destinat reparatiilor si amenajarilor spatiilor comune).
Mi s-a raspuns ca Asociatia nu are bani pentru aceasta usa de la intrare si ca s-a decis (nu mi-a fost clar cine a decis) sa se cumpere aceasta usa (existand deja factura).
Am luat legatura si cu cei de la Asociatia de locatari (respectiv firma care se ocupa de administrarea Asociatiei, dar si cu Presedintele) si dincolo de faptul ca mi s-au dat raspunsuri nefondate din nici un punct de vedere (citez din spusele Presedintelui: "doamna, pe caldurile astea v-ati gasit sa puneti astfel de intrebari?" - am fost apotrofata ca nu vreau sa platesc suma ceruta.

Mentionez ca nu sunt impotriva nici unei modernizari / amenajari care sa sporeasca gradul de civilizatie si confort al imobilului in care locuiesc, dar mi se pare firesc ca acestea sa fie facute corect si din punct de vedere legal si comercial.

Aceasta fiind situatia pe scurt, va rog sa imi oferiti sprijinul pentru a ma lamuri cum se procedeaza din punct de vedere legal cu achizitionarea acestei usi (daca exista vreun cadru legal pentru asa ceva).

Va multumesc anticipat pentru bunavointa si sprijinul acordat!