avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate iulia_s

Activitate iulia_s

Pana acum pe fluturasul de salariu aveam salariul tarifar 2800 ron si spor de vachime 10%(280ron).Am citit ca odata semnat acel act aditional(prin care sporul de vechime se adauga la salariu) sporul de vechime nu se va mai modifica ,in consecinta acesta va fi sporul de vechime "pe viata"indiferent daca eu voi ramane angajat al acestei firme pentru urmatorii 20 de ani?
Aveti idee care ar fi avantajele pt angajator,deoarece nu cred ca se obosea nimeni sa compuna acte aditionale pt 200 de angajati fara a avea ceva de castigat?
Acesta este mesajul primit in urma cu 2 zile de la contabilitate: Incepand cu 1 februarie 2009, sporul de vechime va fi inclus in salariul lunar brut. Prin urmare, in urmatoarele zile veti primi actele aditionale prin care se va modifica salariul brut in noul salariu, conform valorii sporului de vechime al fiecarui angajat.

Va rog sa inmanati angajatilor aceste acte aditionale spre semnare si sa le transmiteti ulterior la Departamentul de Resurse Umane.
Va rog sa-mi spuneti si mie ce presupune acest lucru,si ce se poate intampla daca nu sunt de acord sa semnez?
Anul viitor ar trebui sa mi se majoreze sporul de vechime de la 10 la 15 %,mai beneficiez de aceasta marire daca semnez actul aditional?

VA MULTUMESC ANTICIPAT
Am mari nelamuriri in ceea ce priveste calculul concediului de odihna.Lucrez in cazino ,si in luna februarie am avut 8 zile de CO(restanta de anul trecut).CO mi-a fost calculat in felul urmator: sal tarifare
+ sporurile de vechime din ultimile 3 luni /3/nr zile lucratoare in luna febr(20 zile).In noi,dec si ian am avut sporuri de noapte 25%,de week-end 5% ,pt ore supl 100%, tips,si primele de Craciun,toate apar pe fluturasul de salariu si sunt impozitate.
Eu stiam ca in calculul CO intra ultimile 3 venituri brute ,sau s-a modificat ceva in codul muncii de curand?;)
Va rog sa ma ajutati sa ies din aceasta dilema.Multumesc anticipat. iulia_s