avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters329143

Activitate ContSters329143

O intreprindere individuala ce are ca activitate "cultivare cereale" si norma de venit este peste 22800 lei, plateste CAS?
Buna seara. Am preluat o firma care are in balanta valoarea amortizarilor mai mare ca valoarea imobilizarilor. Am vazut ca are preluata prin bilant de deschidere (aprox. 7 ani in urma) acea valoare. Cum ma sfatuiti sa fac ca sa imi dea balanta cu registrul imobilizarilor? Multumesc!
Buna ziua!. Va rog sa imi spuneti daca se mai face negociere de salariu in cazul in care s-a stabilit salariu minim de 1900 ron. Daca da, ce presupune aceasta negociere in cazul firmei cu cel mult 2 salariati sau si mai frumos in cazul cand salariatul este insusi patronul. Ce hartii trebuie facute?????
M-a inebunit guvernul asta!
Răspuns la discuția Automate de cafea, contabilitate
Adica din valoarea incasata la automate nu colectez tva-ul?
Am 2 spete:
1. Firma x (utilizatorul) are un automat de cafea de la firma y (furnizorul). Furnizorul ii factureaza utilizatorului cafeaua,laptele,pahare,etc + comisionul care ii revine din vanzari. Intrebare: Cum inregistreaza utilizatorul banii din automatul de cafea?
2.Firma de transport neplatitoare de TVA presteaza servicii altei firme. Aceasta din urma ii trimite un borderou cu cursele facute in care trece baza+tva =valoare finale. Firma de transport, fiind neplatitoare de TVA, factureaza doar baza sau valoarea finala?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Discuție Curs valutar
La o achizitie intracomunitara am folosit cursul de schimb valutar din ziua anterioara facturii. Este corect? Am inteles bine urmatorul text?:

La pct 22 alin. (1) si alin. (2) din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal face referire la cursul valutar pentru achizitiile intracomunitare, astfel:

"(1) In sensul art. 139^1 alin. (2) din Codul fiscal, prin ultimul curs de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei se intelege cursul de schimb comunicat de respectiva banca in ziua anterioara si care este valabil pentru operatiunile care se vor desfasura in ziua urmatoare.
O intreprindere individuala si-a construit o cladire in regie proprie. Toate cheltuielile cu aceasta constructie le-am inregistrat pe tip 003. Problema este ca atunci cand am vrut sa inregistrez cladirea la imobilizari si am cerut procesul verbal de receptie, pe acesta scrie la valoarea cladirii 0 ron. Cu ce valoare inregistrez cladirea? este corect sa inregistrez cu valoarea inregistrata la tip operatiuni 003 chiar daca pe procesul verbal scrie 0 ron?
Discuție Norma de venit
Buna ziua.
Firma are declarat la APIA si cateva hectare de lucerna. Lucerna nu se declara in declaratia 221 deci nu este luata in calcul la stabilirea normei pe venit. Cheltuieli cu lucerna exista: samanta, arat, semanat, etc. Intrebari:
1. este vreo problema daca nu este evidentiat un venit cu aceasta lucerna?
2. Daca exista venit, trebuie sa se faca declaratia 200? si daca da, ce termen are?
Discuție Plata arenda
Buna ziua!
Am apucat si am facturat arenda la cateva persoane la inceputul lunii august cu 0.57lei iar intre timp consiliul judetean a modificat pretul la 0.65. Pot sa fac facturi la persoanele respective cu diferenta de pret sau trebuie sa anulez facturile initiale ( mai greu , pentru ca nu cred ca oamenii mai stiu de ele ca sa mi le dea) si sa fac alte facturi?
Multumesc!
pentru inceput, multumesc pentru raspunsurile date la intrebarile mele.
Acum am o alta nelamurire.
O societate comerciala cu activitate comert-caen 4711, detine niste pamant pe care l-a dat in arenda altei persoane juridice.
1. Poate sa faca acest lucru avand in vedere ca activitatea ei nu are legatura cu agricultura.
2. Si daca tot a facut contractul de arenda, acum trebuie sa factureze valoarea din contract (daca exista..inca nu l-am citit) si sa taie chitanta pe valoarea facturata, nu? Multumesc