avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate boris90

Activitate boris90

multumes de vraspuns
Vroiam sa platesc doar indexul la zi daca exista consum
Atatea conectari si deconectari aiurea
A fost o neglijenta , ar apoi nu a putut face fata(nu a vrut ) la atatea milioane(astazi 280 lei +133 conectare+ garantie)
Consumul 4 lei + abonament
La ulrima factura cu energie din iun 2012 nr xxxx (duplicat 14 lei+0.5 penalitati) au emis o factura in aceasi zi cu nr xxxx / yyyy cu inca 14 lei
cu nr
Salut
Caut un raspuns pentru urmatoarea situatie
In 2002 bunicul a decedat iar casa de vacanta a fost vizitata ocazionl de unul dintre fii care a si achitat facturile de current emimise
Consumul f mic plus abonamentul
La un moment dat a neglijat plata si a fost deconectat(mart 2012) a achitat 264 lei conectare deconectare
Au dat drumu la current si situatia s-a repetat (deconectare) plata doar pentru deconectare 133 lei si s-a emis facture de conectare cu inca 134 lei si au dat drumu la current
Acum nu a platit si in iul 2012 este deconectat pentru neplata(266 lei sold din deconectari+14 lei F estimate)
Precizez ca Bunicul este titular de contract
din iulie 2012 fara current sau emis facturi care au 2 elemente
penalitati servicii(deconectare- conectare) -10 lei
penalitati la energia electrica -0.3 lei
Din soldul de 266 de lei a achitat aprox 200 lei si au ramas 68 lei

Astazi 29 august 2014 primit somatie de la COFACE ca avem de plata 270 lei pana la 28 august 2014(data plecarii plicului 22 august 2014 fara stampila la sosire postarita a gasit prin sat unde sa lase scrisoarea pana la urma )


Cum trebuie procedat??
Mentionez ca fiul care vizita casa de vacanta , consuma , si achita cand si cand facturile de la CEZ a decedat in ian 2014
Vreau sa am totusi current acolo
Ultima facture estimate 14 lei
Cred ca la ultima deconectare din iulie 2012 s-a citit contorul si s-a emis facturea
Datele si facturile le-am vazut enumerate in scrisoarea de la Coface
Acolo am vazut ca la ultima factura de energie emisa (factura estimate) in iunie 2012 nr xxxx
s-a mai adaugat o factura de energie emisa in aceeasi zi cu nr xxxx / yyyy care cred ca contine Kw gasiti pe contor + abonamentul (sau doar abonamentul kw 0) la data deconectarii (iul 2012) .Factura adaugata este de 13.00 lei