avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate ionutiaz

Activitate ionutiaz

Buna,

Anul acesta termin facultatea de Inginerie Electrica & Tehnologia Informatiei, specializarea: Retele si Software de Telecomunicatii.
Am experienta de peste 2 ani: internship & in mare parte angajat atat la o companie telecom cat si in momentul de fata pe analizator defectiuni pe Routere&Firewall Professionale(folosite doar de companii mari internationale).
Intrebarea este: Ca inginer, ce oportunitati sunt ca sa mi pot deschide un birou individual(cum fac notarii, executorii etc) pe acest domeniu?, adica vreau sa o iau pe cont propriu si sa ma axez pe un program pe care sa mi l fac singur(oarecum).
Ce posibilitati am care sa fie in stransa legatura cu specializarea mentionata mai sus?
Am lucrat pe timp ul facultatii, o fac si acum si am o oarecare experienta.
Sper sa fie inteleasa intrebarea, eventual revin cu lamuriri.
Imi puteti raspunde si la celelate puncte situate in intrebarea mea..
Detin un teren intravilan(situat in mediul rural) destul de mare pe strada principala avand ca vecini alte locuinte, aici as vrea sa deschid un depozit materiale de constructii.
As dori ca inainte sa infiintez aceasta firma si sa ma apuc de treaba pe terenul respectiv sa aflu mai multe detalii:
1. Trebuie sa indeplinesc anumite conditii in acest domeniu de afaceri?, daca da, unde le pot gasi?
2. Imi trebuie acord de la vecini in situatia data?
3. Referitor la constructia pentru depozitarea materialelor, pentru inceput va fi mai putina marfa, dar o sa vindem ceea ce se cauta, usurel ne ridicam cu stocurile, asa, am vazut ca la unii nu au nici un fel de hala, acoperit pentru a depozita materialele, se impune o anumita constructie?, adica sunt obligat sa detin o hala sau sau un fel de copertina pentru a le depozita?
4. Imi trebuie acord de la politie sau pompieri?
5. Trebuie sa detin obligatoriu anumite lucruri cum ar fi birou administrativ sau grup sanitar?(afacerea se va desfasura pe acel teren cu acea constructie)
6. Ce societate imi recomandati?, voi fi actionar unic si administrator.
7.Unde pot gasi agenti sau distribuitori care sa-mi aduca marfa, de exemplu ciment, caramida etc ?(depozitele din oras lucreaza cu astfel de distribuitori si achita suma pentru produse lunar in functie de cum primesc de la clienti)
8. Ce mai trebuie sa detin daca am o firma, casa de marcat si mai ce sau cum?
9. Aici tot incerc sa inteleg, imi puteti explica care sunt taxele catre stat in functie de societatea comerciala pe care mio recoamandati(va rog sa va axati pe srl aici)
10. Referitor la angajati probabil vor fi 1 sau 2, pentru inceput mai multi nu.
Un sfat de la dvs, are rost sa ma "arunc" intr-o astfel de afacere?, potential in zona are deoarece in fiecare zi cate 2-3 masini de la aceste firme tranziteaza zona, multumesc, sper sa aveti rabdare sa imi cititi intrebarile, voi reveni pe parcurs ce imi amintesc si cu altele!