avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate Maria54321

Activitate Maria54321

Va multumesc pentru raspunsuri!
Daca ma mai puteti lamuri intr-o situatie. Cat timp sunt eu in concediu de maternitate, sotul poate sa intre in concediu de crestere al copilului? Sau trebuie sa termin eu maternalul si dupa aceea se poate lua concediul de crestere al copilului de oricare dintre noi? (el va fi cel care va lua CCC). Si daca el opteaza pentru un an, iar intre timp se razgandeste si vrea sa ramana 2 ani, se poate prelungi de la 1 an la 2 ani?
Daca ma puteti lamuri cu cateva informatii/repere legislative, v-as fi recunoscatoare.

Lucrez in invatamant si urmeaza sa intru in prenatal cel mai probabil in cursul lunii noiembrie. Dar imi raman zile de concediu de odihna neefectuate, pe care as avea dreptul sa mi le iau in vacanta de iarna (decembrie).

Intrebarea este: pot sa intru in noiembrie in prenatal, sa intrerup prenatalul in decembrie, pentru a-mi efectua concediul de odihna, dupa care sa reintru in prenatal? (daca nu nasc pana atunci...)

Acelasi lucru este valabil si pentru concediul postnatal? Poate fi intrerupt si reluat?

Multumesc mult!