avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate lorei

Activitate lorei

Răspuns la discuția Concediu medical pentru PFA
Am și eu o intebare: daca plătesc doar CASS și impozit și o sa plătesc și 0, 85% atunci o sa primesc concediu medical? Citisem undeva ca trebuie sa plătesc și CAS pt a avea concediu medical.
Multumesc din suflet!
Am citit si articolul si va rog sa imi confirmati daca am inteles bine: daca nu imi deduc cheltuielile nici de la sediul si nici de la locul unde imi desfasor activitatea insemna ca nu o sa se calculeze impozit majorat la nici una din proprietati?
Va rog frumos sa ma lamuriti in legatura cu o situatie: Sunt PFA, sediul acestuia este la tatal meu acasa. Nu desfasor activitatea la sediu si nici nu deduc cheltuielile. Activitatea o desfasor in apartamentul unei persoane la care ii platesc chirie, dar nici de aici nu imi deduc cheltuielile si nici nu locuieste nimeni in el.
O sa vina impozit mariat la tata acasa? Dar la dna in care stau in chirie?
Eu trebuie sa depun declaratie la impozit, dar propietarea apartamentului?
Va rog frumos sa ma lamuriti pt ca citesc in mai multe locuri variante diferite.
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Datorii restante
Buna ziua! Apropo de cazul acesta am si eu o intrebare: " Ca si PFA esti obligat sa platesti contributii la Casa de Pensii?" Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil pfa
multumesc:)
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil pfa
Multumesc! Am inteles bine :ca este suficient sa platesc doar o luna pana la data nasterii?
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil pfa
0.85% din ce? Si unde se platesc?
sa ai si un dosar plic si o copie dupa buletin + certificatele constatatoare de la infiintarea pfa-ului + 300 de lei :)
Răspuns la discuția indemnizatie copil
multumesc mult :)
O zi frumoasa! :)
Răspuns la discuția indemnizatie copil
buna seara!
indiferent cat sunt acele venituri din activitati libere? Am un PFA si sunt pe minus. Se poate primi indemnizatia?