avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate Urmyshadow

Activitate Urmyshadow

Răspuns la discuția Solutionare dosar
Multumesc pentru raspuns! Asa o sa facem atunci. Seara buna!
Buna seara. Apelez la amabilitatea dvs., pentru urmatoarea problema: sotul meu si-a dat demisia in anul 2013 de la o firma de transport (lucra ca sofer international). S-a angajat ulterior la o alta societate, iar intre timp a aflat de la fostii colegi ca respectiva societatea l-a dat in judecata pt lipsa de motorina, in conditiile in care in momentul prezentarii demisiei nu s-a pus problema de asa ceva, cu toate ca sefului nu i-a convenit faptul ca sotul urma sa plece de acolo. Am intrat pe portal just si am vazut ca in ianuarie 2014 a fst inregistrat un astfel de dosar, sotul avand calitatea de parat. Ultima modificare a fost in decembrie 2014. Insa nu exista nicio informatie suplimentara, nicio data pentru o viitoare sedinta..nimic. Ce presupune acest lucru? Zilele acestea am aflat de la socrii mei(care se afla in alt oras decat noi) ca a venit un plic acasa de la tribunal pe numele sotului. Urmeaza ca zilele acestea sa primim si noi plicul. Intrebarea mea este: ce este de facut? Sotul in niciun caz nu a avut cum sa aiba lipsa la motorina la acea societate, si este nevinovat. Cum putem rezolva aceasta problema?? Mentionez ca nu ne permitem un avocat...Exista posibilitatea ca fostul angajator sa nu fi avut probe la dosar si de aceea sa nu fie trecuta o data viitoare pt sedinta la acel dosar? Multumesc frumos. Seara buna!
P.S. Am inteles ca mai sunt dosare pt fostii angajati ai acelei societati. Din cate am inteles acesta este felul de razbunare al angajatorului pt angajatii care isi prezinta ei singuri demisia, fara a fi fortati sa o faca de catre el.
Răspuns la discuția Insarcinata fara loc de munca
Multumesc pt raspuns!
Buna ziua. Ma aflu in urmatoare situatie: anul acesta in luna iulie mi-a incetat contractul de munca, datorita faptului ca societatea la care eram angajata a intrat in faliment; tot in luna iulie am sustinut lucrarea de disertatie la master, cu frecventa la zi; in luna august m-am casatorit, iar in septembrie am aflat ca sunt insarcinata. Fiind insarcinata, nu ma angajeaza nimeni, cu toate ca am fost la 2 interviuri...Intrebarea mea ar fi: datorita faptului ca nu sunt asigurata, nu o sa pot naste la maternitate de stat si nu o sa pot beneficia de analize gratuite? Iar referitor la indemnizatia pe care ar trebui sa o primesc dupa nastere, din cate am citit, datorita faptului ca am urmat cursurile invatamantului postuniversitar la zi o sa primesc 600 lei/luna (conditia era sa fi absolvit cu 12 luni anterior nasterii, iar eu o sa nasc in luna mai). Mentionez ca sotul meu lucreaza cu contract de munca, fiind asigurat.
Astept cu interes un raspuns.
Multumesc!