avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Activitate dana_manta

Activitate dana_manta

Răspuns la discuția Expertiza judiciara
Multumesc pentru raspuns!
Stiu ca banii de la minister vin tarziu tocmai de aceea doresc sa platesc eu tot onorariul pentru derularea mai rapida a procesului. Inteleg si ca nu se face voluntariat de catre expert dar, asa cum se intampla la bloc cand celor care platesc la zi li se taie apa la fel ca celor care nu platesc cu anii , asa se intampla si aici, eu sunt corecta si achit la timp dar expertiza o s-o primesc cand vrea ministerul, nu? Posibil ca aceasta sa fie explicatia intarzierii dar nu ma pot intreba totusi daca tot aceasta este explicatia si in celelalte procese in care acelasi expert a primit amenzi pentru nedepunerea la termen a expertizelor.
Multumesc inca o data!
Răspuns la discuția Expertiza judiciara
Se poate plati expertiza in intregime de catre reclamanti cu reducerea sumei din despagubirile ce se vor cuveni paratului la final ? Paratul a facut o cerere de ajutor public judiciar iar expertul a amanat aproape opt luni depunerea expertizei specificand ca nu s-a achitat decat jumatate din suma. Acum am depus niste obiectiuni la expertiza incompleta depusa. Cat va mai dura de data aceasta??? Urmeaza si o expertiza in constructii si ma tem ca o dureze acest proces mai mult decat va rezista mama mea. Putem achita noi toata suma si sa facem o specificare la tribunal?
Multumesc!
Am constatat anul acesta ca exista asa zisi experti ce nu-si fac treaba si amana nejustificat judecarea cauzei. Am cautat pe net amanunte despre aceasta persoana si-am gasit in numai 20 minute trei procese in care a fost amendat pentru nedepunerea la termene a expertizelor . Avem de gand sa cerem si noi amendarea lui si numirea altui expert dar ma intreb ce alte masuri se pot lua impotriva unui asemenea personaj, ce plangeri si unde am putea sa ne adresam pentru a-i fi analizata activitatea si a i se retrage dreptul de a mai face parte din Biroul de expertiza, desi banuiesc ca nu este singurul ce procedeaza asa. Pot face o plangere la acest birou ? la protectia consumatorului se poate depune o plangere pe acest subiect? Multumesc!