avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate AmaliaSuruceanu

Activitate AmaliaSuruceanu

Am inteles. Va multumesc! O seara buna!
Va multumesc! In acest caz, materialele necesare le asigura UAP sau beneficiarul?
Buna seara,

reprezint o II care cuprinde si desfasurarea de activitati in domeniul artelor plastice. Doresc sa organizez activitati de voluntariat pentru decorarea (pictura murala) unui spital din localitate.
Conform noii legi avoluntariatului, Interpretez in urmatorul mod: exista "triunghiul" :
- voluntar (persoana fizica);
- organizatia -gazda (persoana juridica de drept public sau de drept privat, fara scop lucrativ, care organizeaza si administreaza activitati de voluntariat- MA INCADREZ AICI, EU, CA INTR. INDIV. cu activitate in domeniul artelor plastice??) si
- beneficiarul activitatii de voluntariat ( in acest caz spitalul pt care se efectueaza activitatea de voluntariat).

In acelasi timp, eu sunt presedintele unei sucursale a Uniunii Artistilor Plastici din tara (ONG non profit).

In conceptia dumneavoastra, care este cea mai simpla cale formala pt a executa aceasta activitate de voluntariat pt spital? Ca II sau ca UAP? (Contracte de voluntariat intre cine si cine?) .

Cine si cum se asigura resursele pt proiect (materiale de pictura, materiale de protectie etc).

Va multumesc,
Amalia Suruceanu