avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate arradu2003

Activitate arradu2003

Răspuns la discuția Amnistia fiscala a mamelor
Buna ziua din nou. Imi puteti spune va rog daca au aparut acele reglementari? Daca da credeti ca ma incadrez? Ce ar trebui sa fac in continuare?

Multumesc anticipat pentru suportul oferit
Buna ziua,

Va deranjez si eu cu o intrebare legata de acest caz de amnistiere a mamelor si anume. Eu in Aprilie 2011 am revenit la locul de munca dupa concediul de crestere si ingrijire copil, cu 4 luni inainte de implinirea celor 2 ani. Formalitatile de reancepere a activitatii au fost intocmite legal si inregistrate de companie la autoritati insa cei de la Agentia pt Plati si Inspectie Sociala nu au sistat virarea indemnizatiei lunare. Eu nu am stiut ca trebuie sa fac o cerere speciala direct la ei pentru sistare iar cei din contabilitate mi-au spus ca oricum or sa vada ca eu am inceput sa incasez alte venituri si vor opri automat virarea banilor. Nu s-a intamplat asa, eu am incasat in continuare indemnizatia(pe inca 4 luni) si abia la 1 an(adica in 2012) dupa implinirea celor 2 ani de crestere copil mi-a venit pe adresa mamei(nu cea din buletinul meu) o notificare cum ca am sa dau inapoi statului suma pe cele 4 luni.
Deci, avand in vedere cele expuse mai sus credeti ca eu ma incadrez in aceasta amnistie fiscala? Mentionez de asemeni ca am inceput sa restitui deja din bani din 2013.

Multumesc anticipat pentru raspuns!