avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate Angel92

Activitate Angel92

Asta incerc , dar nu vrea nici cum ... Poate sa-mi de-a cu suspendare , daca nu am avut cazier , iar el nu isi retrage plangerea ?
Si inca ceva ... Cat timp o sa-mi fie patat cazierul , daca o sa imi de-a exemplu 1 an cu suspendare .. ?
Va multumesc foarte mult pt. raspunsul dat.
Dar o singura nedumerire am : Daca el nu vrea sa se impace cu mine , masina care eu am cumparat-o , ce o sa se intample cu ea ? Precizez doar ca e tinuta in curtea postului de politie. Mi-a fost luat certificatul de la ea si cheia si a fost sigilata intr-un plic. Ceea ce nu inteleg e ca , daca persoana in cauza nu vrea sa ne impacam si normal nu vrea prejudiciul inapoi , cum o sa ramana ?
Am inteles. Dar daca persoana in cauza , nu vrea sa i se restituie prejudiciul inapoi , si vrea sa suport consecintele , care ar fi acestea ?
Am inteles , dar daca persoana in cauza nu isi retrage plangerea , ce o sa fie ? Precizez ca nu am cazier ...
Cu masina ce o sa se intample ?
Buna ziua , as avea nevoie de un raspuns cat mai repede.
Deci , intr-o seara am furat din firma 10.000 de lei , a doua zi mi-am cumparat o masina , iar a 3 zi am fost oprit de politie si chemat la post , ca de unde am avut bani sa-mi cumpar masina .... Am recunoscut fapta , iar masina mi-a fost retinuta la politie ca prejudiciul nu a fost recuperat.
Deci cum spunea-m , am recunoscut fapta , iar in urmatoarele zile urmeaza sa dau prejudiciul inapoi ( banii ). Acuma as vrea sa stiu , daca o sa dau prejudiciul inapoi , ei sunt obligati sa-mi de-a masina inapoi , fiind cumparata de mine cu contract vanzare cumparare. Precizez ca nu am cazier. Ce o sa se intample mai departe ? Precizez ca am fost prezentat procurorului cu propunerea de arestare preventiva , dar a fost refuzata , si am fost pus sub control judiciar , sa nu parasesc localitatea.
Asta a fost in urma cu o saptamana. Cat o sa mai dureze , si ce as putea sa patesc ? Daca prejudiciul e recuperat si persoana in cauza isi retrage plangerea ? Dar daca nu ? Precizez ca sunt sub control judiciar ( nu am voie sa parasesc localitatea de o saptamana si 2 zile ). Cat poate sa mai dureze ?