avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate AndreiMartin

Activitate AndreiMartin

Buna, am decis sa ma casatoresc cu un cetatean canadian. Casatoria va avea loc in Romania dupa care avem sa aplicam pentru permis de sedere pentru ea (fiind cetatean strain). Am niste intrebari legate de formalitatiile care trebuie parcurse.

Sunand la ambasada Romaniei in Canada am aflat ca are nevoie de urmatoarele documente:

-Pasaport
-Certificat de nastere
-Certificatul care atesta faptul ca se poate casatori intr-o tara straina fara probleme (Statement In Lieu of Certificate of Non-impediment to Marriage Abroad)
-Cazier (asta pentru aplicarea permisului de sedere dupa ce casatoria este oficializata)

Toate documentele mentionate mai sus au fost procurate de ea si legalizate/autentificate de catre autoritatiile Canadiene, dar mai ramane sa le avem supralegalizate si ulterior traduse ca ele sa fie recunoscute ca documente oficiale in Romania.

Intrebarile mele sunt:

1. Care dintre documente trebuie sa fie supralegalizate ? (presupun ca toate infara de pasaport evident)
2. Supralegalizarea trebuie facuta in Canada inainte ca ea sa vina in Romania ? sau se poate face si aici ?
3. Care ar fii pretul supralegalizarii unui document in Romania ? (la ambasada Romaniei in Ottawa pretul pe document este de $71)
4. Legal vorbind, ar mai fii si alti pasi de parcurs dupa ce documentele sunt supralegalizate inafara de le avea traduse de un birou autorizat in Romania ?