avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate grigorescumi_db

Activitate grigorescumi_db

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara.
Nu am plecat eu de la ei,ei ne-au disponibilizat ,nu din vina noastra, detinem acte doveditoare ca nu a fost vina noastra am fost disponibilizati in anul 2013 luna August.Am fost la toate Locurile de munca oferite de AJOFM Dambovita,dar degeaba toti Angajatori i-mi spuneau acelasi lucru Sunteti prea in varsta,va sunam noi,mergeti sa va scoata la pensie cei care vau muncit,etc.In 2019 am lucrat ca Mecanic de intretinere si reparatii biciclete,dar cu Pandemia sa restructurat si acest post.Muncesc cu ziua.
Buna seara.
Da,propunerea dumneavoastra este realista,dar daca in Orasul meu exista alta Societate nu mai insistam de atata vreme,cu toate ca si fosta societate se afla la 7 km,deci 14km zilnic.
Buna seara.
In acest moment,nu exista nici un litigiu intre mine si D-nul Director,dar sigur va exista, deoarece dinsu ,din 2015 ,imi ingradeste dreptul la munca,Afirmind mereu acealsi lucru,de ce mi-am permis sa actionez Societate in instanta,poate datorita faptului ca are un nr semnificativ de Actiuni.
Buna seara.Da, tocmai asta este problema,domnului DIRECTOR Resurse Umane ,ai este frica pentru actionarea in instanta pentru Discriminare,afirmind numai verbal,scris nu doreste sa spuna Adevarul, ca nu vrea sa faca reangajari pentru persoanele care si-au permis sa actioneze Societatea in instanta,dansul stiind ca incalca legea in vigoare.
Da,am solicitat in instanta reintegrarea, la recomndarea instantei,dar aceasta recomandare nu sa incadrat in cele 45 de zile, de la primirea Deciziei de incetare a contractului de munca,dar am primit raspuns negativ pe motiv ca la momentul respectiv Societatea nu poate face angajari datorita situatiei financiare precare.,dar la cateva luni in anul 2013 cand am fost Disponibilizat pri desfiintare de post,au reangajat alta persoana pe postul desfiintat anterior.Ce inseamna CNCD?
Buna ziua.Stimate domn,problema este in felul urmator;
In anul 2013 .08 am fost disponibilizat impreuna cu 12 colegi,prin desfiintarea postului,deci nu din vina noastra a salaritilor.Sa beneficiat de preaviz si drepturi banesti obtinute in instanta.in 2015 .Datorita situatie familiara (nu sunt casatorit),mai am un singur parinte supravietuitor in varsta de 84 ani si pentru a putea fi aproape de casa,doresc reangajarea la Societatea unde am lucrat 20 de ani,fara abateri sau probleme.Reangajarea este refuzata de Directorul Resurse Umane pe motivul ca mi-am permis sa dau Societatea in judecata.Am dat Societatea in judecata pentru Drepturi banesti,nu pentru pierderea locului de munca.Acesta este Motivul pentru care D-nul Director refuza Reangajarea mea.Considerati ca este Legal acest motiv?
Multumesc de raspuns.
Citind cele 3 Art.precizate de dumneavoastra,nu reiese din nici un Art.ca Angajatorul are dreptul sa-si selecteze angajati.
Buna ziua.Multumesc de raspuns,dar puteti s-mi precizati articolul din Cdul Munciin care este prezentat cele afirmate de dumneavostra ?
Buna ziua.
Poate un angajator sa-ti recunoasca aptitudinile profesionale,dar refuza angajarea ta in societatea pe care o reprezinta,pentru faptul ca in urma cu 8 ani ai actionat societate in instanta pentru drepturi banesti cuvenite,iar in momentul de fata refuza angajarea,afirmind ca nu mai angajeaza persoane care au actionat societatea in instanta si ca nu-i place de figura solicitantului pentru angajare?