avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate mihai06

Activitate mihai06

Răspuns la discuția Inselaciune, probabil
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
43000 sunt bani virati de casa de pensii dupa deces,decesul nu a fost anuntat la casa de pensii pentru-ca habar nu am avut stiu ca nu este o scuza asta dar asa e atata timp cat am obtinut certificat de deces nu ne-am gandit ca mai trebuie mers undeva si anuntat,din ce am vorbit cu comisarul care se ocupa de caz ei asteapta imagini de pe camera pentru ca alte date nu au probabil,tinand cont de timpul scurs probabil nici nu o sa aiba,ar avea o proba indirecta pentru-ca fratele meu a scos si bani din afara tarii si ar putea face legatura,multumesc
Răspuns la discuția Inselaciune, probabil
Sa inteleg ca pedeapsa maxima pentru aceasta fapta este de 7 ani?dupa experienta dumneavoastra care credeti ca ar fi pedeapsa?precizez ca momentan nu este in tara ,multumesc
Răspuns la discuția Inselaciune, probabil
patrascu razvan a scris:

ART. 250*) c.p.
Efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos
(1) Efectuarea unei operaţiuni de retragere de numerar, încărcare sau descărcare a unui instrument de monedă electronică ori de transfer de fonduri, prin utilizarea, fără consimţământul titularului, a unui instrument de plată electronică sau a datelor de identificare care permit utilizarea acestuia, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează efectuarea uneia dintre operaţiunile prevăzute în alin. (1), prin utilizarea neautorizată a oricăror date de identificare sau prin utilizarea de date de identificare fictive.
(3) Transmiterea neautorizată către altă persoană a oricăror date de identificare, în vederea efectuării uneia dintre operaţiunile prevăzute în alin. (1), se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
#CIN
*) Conform art. 252, tentativa la infracţiunile prevăzute în art. 250 se pedepseşte.

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 27 alin. (1) din Legea nr. 365/2002, republicată
- alin. (2): art. 27 alin. (2) din Legea nr. 365/2002, republicată
- alin. (3): art. 27 alin. (3) din Legea nr. 365/2002, republicată



Răspuns la discuția Inselaciune, probabil
Sa anuntat decesul normal ca sa anuntat,nu poti ingropa pe cineva fara certificat de deces!
buna ziua si multumesc celor care vor raspunde.in anul 2011 tatal meu a decedat in urma unei afectiuni cardiace ,fratele meu care locuia impreuna cu el a gasit cardul pe care tatal meu il folosea pentru scoaterea pensiei a stiut bineinteles si pinul iar dupa inmormantare a scos timp de 2 ani pana a expirat cardul suma de 43000 lei,acum casa de pensii sa sesizat si a facut plangere la politie,intrebare:la ce fapta se incadreaza?care este minimul pedepsei (neavand cazier si nici o alta fapta)si care ar fi maximul?il ajuta daca recunosate(noul cod penal parca prevede asa ceva),multumesc anticipat