avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 252 soluții astăzi
Forum Activitate firintins

Activitate firintins

Răspuns la discuția Ajutor contestare pv L 61/91
In sfarsit astazi pe portal a aparut raspunsul ...Judecatoria admite plângerea contravenţională. Anulează procesul-verbal contestat. Dupa multe bariere puse de catre cei care sunt platiti si din banii mei (cum am spus de la inceput ) sa RESPECTE legile tarii si sa nu mai comita abuzuri. Domnii agenti ar trebui sa mai renunte la excesul de zel.
Răspuns la discuția Ajutor contestare pv L 61/91
Am inteles... e vorba de art.19 al.1 din OUG nr.2/2001, cum bine spune domnul freeelis.
Dar nu cumva cu acelasi art. 19 al. 3 ( In lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la incheierea procesului-verbal in acest mod ), agentul se "acopera", scriind la Mentiuni : Nu am putut gasi martori datorita orei tarzii, apelantul fiind anonim ??
Nu am cunostinte despre vocabularul avocatesc si de aceea nu stiu sa interpretez cum ar trebui fiecare articol si aliniat.
Motiv pentru care am ales sa apelez la dumneavoastra ptr. a primi un ajutor.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Ajutor contestare pv L 61/91
Poate nu am fost inteles...Agentul scria pe un carnetel sau agenda la locul faptei. Cu siguranta procesul verbal a fost completat la sectia de politie ulterior. Agentul a scris la mentiuni ca : Nu am putut gasi martori datorita orei tarzii, apelantul fiind anonim. In al doilea rand, EU ,contravenientul, eram de fata.
Cu toata stima, va rog, cum as putea contesta asa proces verbal care totusi il consider un abuz din partea agentului ?
Buna seara.
Faptele s-au petrecut dupa cum urmeaza: in data de 04.10.2014 ora 03.10 s-a prezentat un echipaj de politie in urma unui apel la 112. Mentionez ca in seara zilei de 03.10.2014 sarbatoream onomastica fiicei mele impreuna cu cativa colegi de-ai ei de facultate. Revenind la aceea ora, cand petrecerea era pe final si muzica nu mai era, agentul mi-a solicitat cartea de identitate ptr. a-mi nota datele personale intr-o agenda. Invitat fiind sa patrunda in incinta apartamentului ptr a face o constatare cat mai aproape de adevar( ramasesera vreo 5 dintre invitati) , acesta a refuzat. ( erau trei agenti ). Dupa 6 zile am primit prin posta o copie a unui proces verbal in care se spune ca am comis fapte prevazute la art. 2pct 26 si art. 2 pct 1 din legea 61/91 sanctionate de art. 3 alin 1 lit. ??? (nu inteleg, dar banuiesc ca este lit C si B) si agentul stabileste....... o amenda de 1000+400=1400 RON :O . Si agentul scrie......
La mentiuni: Nu am putut gasi martori datorita orei tarzii, apelantul fiind anonim.
La contravenient: Nu este de fata.
Totusi agentul cred ca s-a simtit jignit cand l-am intrebat daca a venit ...pe banii mei (fiind platitor de taxe si impozite) pana la acea locatie si la o ora asa de tarzie, el raspunzand ca suntem cu totii beti la acea ora. Agentul nu avea in dotare fonometru sau alcooltest.
Concluzie: POT si CUM sa fac sa fie lovit de nulitate acest PV conf art.16 al. 7 din Ordonanta Nr. 2/2001 ???
Alta intrebare: Cu ce algoritm a stabilit agentul cuantumul amenzii ??