avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate oli86

Activitate oli86

buna seara. ce pot sa fac in cazul in care imputernicitul a scos banii din contul titularului dupa moartea acestuia?
eu sunt mostenitoarea titularului
fapta s-a desfasurat in felul urmator: in contul titularului au intrat bani dupa decesul acestuia, imputernicitul s-a dus la banca, (banca ne stiind ca titularul este decedat) a tranferat banii din contul curent intr-un cont cu card tot al decedatului, el avand cardul si pinul decedatului si a dat cardul si pinul unei surori al decedatului.
acum eu ca mostenitoare de drept a decedatului ce pot sa fac, de la cine sa recuperez banii, cine se face vinovat, stiind ca exista mostenitor de drept?
Răspuns la discuția mostenire
a scos imediat dupa deces, la o saptamana doua, nu am inteles exact ce ati spus
Discuție mostenire
buna seara. ce as putea face in cazul meu in care tatal meu decedat in urma cu 2 ani, a avut un depozit bancar in valoare de 170 milioane lei vechi, avand imputernicita pe cont pe concubina lui ( fiind divortat de mama mea de mult timp ), dupa decesul lui eu ne-stind despre depozit, am aflat acum de la banca ca trebuie sa ii inchid contul ca si mostenitoare dar concubina lui , lichidandui depozitul imediat dupa moartea lui, dupa legea bancii, ea ne mai avand dreptul de imputernicita dupa decesul titularului, devenid indrptatiti asupra contului copiii adica eu si fratele meu care avem certificat de mostenitori.
Oare am sanse sa recuperez banii de la femeia respectiva?
sa inteleg ca este sigur cu executare? am fost la probe de sange
ce sanse as avea in legatura cu pedeapsa, ar fi posibil sa imi dea ceva cu executare?
Răspuns la discuția mostenire in caz de deces
nu am renuntat la mostenire, am certificatul de mostenitor in care specifica ca suntem doi mostenitori, adica eu si fratele meu dar sa facut succesiunea doar pe un singur bun pe care i lam cedat fratelui meu, acum vreau sa deschid o noua succesiune pe contul tatalui meu, oare as avea sanse sa recuperez banii de la concubina lui? in cont au fost 17.000 RON, banca are dovezi ca ea a transferat banii din depozit in card si ia scos de la bancomat. ce sfat imi puteti da?
Buna seara. Am condus fara permis de conducere si sub influenta alcoolului, ma oprit politia si am avut 0,80 alcool in aerul expirat. oare poate cineva sa imi spuna la ce sa ma astept? Am nevoie de avacat? Mentionez ca nu am mai avut nici o abatere si nici cel putin o amenda pana acum. va multumesc si astept raspuns.
Răspuns la discuția mostenire in caz de deces
daca am renuntat la mostenire se mai poate face ceva? vreau sa recuperez celelante bunuri ale tatalui meu se poate ataca in instanta?
Răspuns la discuția mostenire in caz de deces
il are fratele meu, nu sa facut succesiune, era vorba doar de un singur bun
Răspuns la discuția mostenire in caz de deces
Mama mea ajutandu-l pe fratele meu, el fiind mai ne priceput, ea a fost la notar si a facut un act doar sa poata fratele meu sa treaca cazanul pe numele lui, nu stiu cum se numeste actul, eu avand incredere in mama mea am semnat stiind ca este vorba sa imi dau abzicerea de la cazan, doar atat nu si de la alte bunuri.