Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna seara. ce as putea face in cazul meu in care tatal meu decedat in urma cu 2 ani, a avut un depozit bancar in valoare de 170 milioane lei vechi, avand imputernicita pe cont pe concubina lui ( fiind divortat de mama mea de mult timp ), dupa decesul lui eu ne-stind despre depozit, am aflat acum de la banca ca trebuie sa ii inchid contul ca si mostenitoare dar concubina lui , lichidandui depozitul imediat dupa moartea lui, dupa legea bancii, ea ne mai avand dreptul de imputernicita dupa decesul titularului, devenid indrptatiti asupra contului copiii adica eu si fratele meu care avem certificat de mostenitori.
Oare am sanse sa recuperez banii de la femeia respectiva?
Depinde cand s scos banii con ubina.
Sindaca e solvabila.
a scos imediat dupa deces, la o saptamana doua, nu am inteles exact ce ati spus
Trebuie stabilit daca avea sau nu drept de soate banii.
Nu pare sa fi avut.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Trebuia sa anunte decesul la banca , nu avea dreptul sa i scoata dupa deces, aceste sume trebuiau sa intre un masa succesorala.