avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate Laz2000

Activitate Laz2000

Buna ziua !

Ma adresez dvs. in speranta unei rezolvari asupra problemei :

Acum o luna am vandut un produs digital via paypal, si ulterior am ajutat aceeasi persoana cu servicii online, la fel ,contra unei sume de bani. In momentul in care am terminat treaba , am inchis contul paypal intrucat nu mai aveam nevoie de el. (Contul a fost creat doar pentru acest schimb) . In parcursul aceeasi saptamani primesc mail de la paypal cu subiectul : "PayPal received a notification from a user regarding unauthorized access to his PayPal account.". Acum fie persoana respectiva a vrut sa-si ia banii inapoi , fie banii pe care eu i-am primit ,au fost trimisi fara acordul celui care avea contul .

In fine,eu doar mi-am facut treaba.

Toate bune si frumoase pana in urma cu cateva zile primesc mesaj de la o firma numita : FireCredit ; in mesaj scria ca trebuie sa-i contactez de urgenta la un nr x , pentru informatii ce ma privesc in mod personal . Prima oara nu am stiut despre ce e vorba asa ca m-am documentat si am aflat ca aceasta firma este o firma de recuperari .

Se poate ca aceasta firma sa-mi ceara sa platesc nu stiu ce suma ? Daca da pentru ce motiv ... Din cate stiu paypal nu este o instanta bancara , prin urmare fiecare raspunde pentru faptele sale atunci cand foloseste o modalitate de plata online . Asadar nu inteleg de ce as iesi eu tap ispasitor din toata povestea asta.

P.S : Nu am avut nici un card atasat de contul de paypal , doar datele reale.

Ma puteti sfatui in legatura cu problema asta ?

Va multumesc anticipat !