avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate dannymoga

Activitate dannymoga

Ok , multumesc .
Multumesc .
Nu , era veche dinainte de 1990 , numa exista cartea de munca .
Buna ziua , varul meu a pirdur cartea de munca , cum poate obtine adeverinte vechime din anii 1970-1990 , precizez ca a lucrat la Telefoane ( Palatul telefoanelor Instalatii ) si la Tipografia Cartea Romaneasca in Bucuresti , va multumesc cu respect .
Cand se va ratifica Acordul cu privire la cumularea anilor de vechime lucrati in SUA si Romania ?
Eu am iesit la pensie la 62 ani in SUA si primesc banii in Banca Transilvania , intrebarea mea este daca pot sa depun dosar pentru pensia din Romania cu numai 10 ani lucrati in Romania , multumesc .
Acordul cu privire la cumularea vechimii in munca dintre Romania si SUA , eu primesc Pensia din SUA direct in BT aici in Romania , am vechime de 10 ani lucrati in Romania pana in 1990 , pot cumula anii de vecime din Romania si SUA pentru a obtine o pensie si in Romania , am varsta de 66 ani , mltumesc .
arabul nu mai exista , a disparut .ce pot face / el nu s-a prezentat la administratia fiscala si nici la politie niciodata , actele si masina sunt in posesia mea .
Buna ziua , am vandut o masina acum 1 an , scoasa de la Fiscal , cumparatorul cetatean arab a disparut si masina a ramas la mine , el a folosit-o circa 4 luni in 2022 si nu a inregistrat masina la directia fiscala unde locuia , actele sunt pe numele meu si le am in posesie , ce pot face pentru a inscrie din nou la Directia taxe si impozite aceasta masina penumele meu ? Precizez ca acest cumparator a disparut ( probabil a plecat din tara ) . va multumesc .
Da inteleg , insa eu doresc sa stiu daca eu care am numai 10 ani de cotizare in Romania si 20 ani in USA voi avea dreptul la o pensie minima si in Romania , acum primesc pensia din USA , multumesc .