avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate vicente73

Activitate vicente73

Buna dimineata.in urma decesului tatalui meu nu SA facut sucesiunea.Mama mea doreste SA vanda masina care o avea tatal meu.In acest caz fara sucesiune daca vom semna eu cu fratele meu pentru vinderea masini poate fi facuta aceasta vanzarea?(SA semnam doar pentru vinderea masini)
Mulțumesc frumos.ce înseamnă demersurile legale în viziunea dumneavoastră?(partajul este efectuat,semnat de amândoi,tradus legalizat și apostillat)că sa fie recunoscut unde trebuie mers pe teritoriul României?
Buna seara.in urma unui proces de divorț și de partaj efectuat pe cale amiabilă am rămas cu un apartament în România (procesul a fost efectuat în Spania)in acest moment doresc sa vând acest apartament.este nevoie sa se efectueze alt proces de partaj?(in Romania)statul român recunoaște hotărârea pronunțată în tribunalul din Spania?
Buna ziua.am hotărârea dar nu se poate face cadastrul deoarece spun că trebuie să merg la tribunal in romania.si sincer nu înțeleg de ce.tribunalul românesc nu recunoaște tribunalul spaniol?in cazul in care am această hotărâre eu nu mai vreau sa fac alt proces.multumesc
Buna ziua.partajul este făcut în Spania.am fost de acord și am semnat împărțirea bunurilor(eu rămânând cu apartamentul și în același timp despăgubindul pe el cu o cantitate de bani într-un timp limitat)aceasta sentința a partajului este tradusă legalizata și apostillata
Buna dimineața.in urma cu ceva timp am divorțat pe teritoriul Spaniei (căsătoria era efectuată în România).După încheierea divorțului prin hotărâre judecătorească eu am rămas printre altele cu un apartament care l-am cumpărat de la părinți mei.in acest moment eu doresc să-l vând numai că nu pot deoarece cei de la registru nu accepta(apartamentul încă figurează în registru pe numele la amândoi)eu am recunoscut divorțul pe teritoriul statului român .actele din tribunalul spaniol sânt traduse legalizate si apostillate.in cazul asta pentru a reuși să-mi vând apartamentul ce demersuri trebuie sa fac?(recunoașterea divorțului o am,figurez pe numele de fată,)
buna seara.dupa decesul tatalui meu printre alte bunuri a rezultat si o masina.In acest moment o conduc eu (taxa sucesorala nu este efectuata)in acest caz cum pot face asigurarea automobilului neavand taxa sucesorala facuta.Precizez ca mai exista si mama si sora mea.(cu acordul lor folosesc acest automobil)multumesc
Discuție act donatie
buna seara.in urma succesiuni tatalui meu s-a decis ca ai apartine o anumita suprafata din curte in care este inclusa si casa parinteasca,dar mai exista o alta suprafata pe care exista un act de donatie efectuat in anul 1974 apartinand frateui lui(acesta fiind decedat si avand un singur mostenitor)dar actul de donatie se combate cu rezultatul din instanta.(o parte din casa obtinuta prin instanta este situata pe terenul din actul de donatie )acest teren din donatie nu a fost utilizat niciodata de catre fratele lui decedat si totodata acest teren obstructioneaza accesul la casa parinteasca.cat este valabil acest act de donatie? sau ce pot face in acest caz .multumesc
Multumesc mult pentru raspuns.Exista lege care obliga sa efectuam taxa sucesorala?(din lipsa materiala nu o putem face....boala tatei.spitale imormantare pomeni etc....dupa cum se intelege situatia materiala nu este asa de buna)multumesc
Buna seara.In urma cu 9 luni a decedat tatal meu.Santem doi frati si mama.Noi am stabilit de comun acord ca nu dorim nimic din bunurile care au apartinut mamei si tatalui meu.Acum cateva zile mama a primit citatie in care este instiintata ca trebuie sa se prezinte la un birou notarial pentru a face taxa de sucesiune.(in aceasta scrisoare santem instiintati ca daca nu vom face taxa sucesorala se va pierde mostenirea)este obligatoriu sa se faca aceasta taxa de sucesiune?(noi nu am facut nici un demers pentru a se efectua aceasta taxa de mostenire).multumesc