avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielavajaiac

Activitate gabrielavajaiac

Exact asa i s-a spus: ca i se vor acorda aceste scrisori de recomandare de care cu siguranta va avea nevoie la un alt loc de munca, cu conditia sa isi semneze demisia. Ca i se va cauta de acum incolo, in cazul in care nu semneaza, nod in papura. Dar noi nu putem face nimic, chiar asa de doi lei este situatia, ar trebui sa cedam? Daca isi da demisia putem sa facem ceva? Au sponsori, as vrea sa ii anuntam de problemele care sunt acolo, au conducerea (nu sunt romani), ca sa ne razbunam si noi in vreun fel daca ne fac rau...
Buna ziua,

Sotului meu i s-a spus de catre superiorul lui ca trebuie sa isi dea demisia pe cale amiabila si sa o semneze cu data de 1 decembrie. Motivul de abatere grava nu exista, este presat sa o semneze foarte repede, avand in vedere ca nu a primit avertisment, nu a savarsit nicio fapta care sa-l incrimineze cu ceva. Superiorul lui este si acesta presat de catre cei mai sus de el sa il puna sa semneze pe sotul meu. I s-a spus ca daca nu isi semneaza demisia ii vor cauta orice motiv si ii vor deschide un dosar de la resurse umane. Cred ca dep resurse umane este mana in mana cu superiorii. Ce ar trebui sa facem in aceasta situatie? Sa mergem la ITM sa ne sesizam (vreau sa specific ca este o organizatie non profit societatea, nu i s-a dat sotului meu nicio fisa a postului sa semneze la angajare, nu i s-a spus de Regulamentul de ordine interna nimic niciodata, copii nu au contracte de munca si lucreaza "la negru" ca un angajat normal, nu indeplinesc studiile necesare ca sa fie angajati niciodata dar sunt exploatati). Si in plus, atunci cand vine in control ITM-ul ocazional, se musamalizeaza totul, au pile acolo si afla dinainte de vizita si stau pana noaptea tarziu pe la serviciu sa completeze fise de angajare , contracte si acesti superiori evita departamentele unde sunt aceste probleme, etc) sau sa ne ducem la politie. Ce parere aveti?
Multumesc frumos.