avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Activitate oananeacsu

Activitate oananeacsu

Bună ziua
Am o nelămurire în legătură cu salariul primit de la locul de munca pe lunile octombrie și noiembrie..pe data de 14 noiembrie mi-a fost virata lichidarea lunii octombrie în valoarea de 482 ron,iar luna aceasta lichidarea lunii noiembrie în valoare de 360 ron..nu înțeleg de ce este o diferență de 120 de Ron de la o luna la alta având în vedere ca sunt în concediu prenatal și codul concediului este același pe ambele luni..Am sunat la contabila firmei pt a mă lămuri dansa,dar din păcate nu a fost o pers foarte comunicativa,iar sg explicație a fost ca e vb de zilele lucrătoare ca ar fi vb de 3 zile în plus pe.luna oct fata de noiembrie..dar totuși nu am înțeles la ce s a referit dansa deoarece pana la urma prima luna a fost de 31 de zile iar cea de a 2 a de 30 de zile..și dacă ar fi fost dif respectiva era vb de o sg zi(care nu cred ca ar fi fost 120 ron) nu?
Vă mulțumesc pt ajutor.
Sa înțeleg ca pana la urma am sa pot intra în concediul de 2 ani de creștere al copilului inclusiv indemnizația?
Mie din ce mi au spus cei de la locul de munca..ar fi trebuit sa nasc în luna ianuarie 2015 pt a putea beneficia de acestea.
Am o întrebare legata de concediul și indemnizația de creștere a copilului..sunt angajata din luna ianuarie 2013 si din păcate nu voi apuca sa împlinesc 1 an la locul de munca deoarece  urmează sa nasc pe data de 20 decembrie..adică voi avea doar 11 luni ca angajat si am înțeles că nu voi putea intra în concediul de maternitate..Exista vreo modalitate prin care as putea totuși sa rezolv ceva?
Va mulțumesc