avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate monalisa16

Activitate monalisa16

Discuție Succesiune
Buna ziua,
Va supun atentiei urmatoarea situatie destul de complicata.Bunicii au murit prin anii 1975.Au avut 4 copii,ultima a murit bunica si s-a facut succesiunea si fiecare copil a primit 1/4 din a lasat bunica,fara a individualiza bunurile,lasandu-le in folosinta copiilor ramasi in localitate.Intre timp au murit si copiii,printre care si mama,fiind in viata numai sotia fiului cel mic,ramas in sat si noi,nepotii.In timpul vietii mama si matusile mele,unchiul stiau verbal cui va apartine fiecare bun,prin buna intelegere,stim si noi nepotii.Una dintre matusi a lasat verbal mostenire nepotilor unchiului meu un teren,ea neavand copii si nefiind casatorita.Cealalta matusa a lasat tot verbal mostenire unele bunuri fiicei sale care a decedat si ea,nepoatele,deci verisoarele mele au spus ca renunta la mostenire.Masa succesorala ar trebui impartita acum la sotia fratelui mic si fiii acestuia ,mie si fratilor mei,dupa mama.Cum am putea proceda in succesiunea individualizata a noastra ,a nepotilor.? Teoretic stim fiecare nepot ce avem,dar pana la noi e nevoie de succesiunea individualizata dupa parinti.In cate etape se poate realiza acest lucru la notar si care ar fi costurile?S-a facut cadastru in 1996,mai este necesar unul nou?In timpul vietii ,o matusa a vandut doua terenuri prin act de vanzare-cumparare olograf.Se pot scoate din succesiune terenurile vandute care sunt in folosinta altora de mai bine de 40 de ani? Am inteles ca tot urmasii fratelui mai mic platesc si acum impozit pentru aceste terenuri pentru ca nu au fost scoase din rol.
Va rog sa ma ajutati sa rezolv aceasta situatie,ce sfaturi imi dati?
Va multumesc!
Buna ziua,
Este vorba de o expropriere de fapt,am primit mostenire in 2015 un teren pe care matusa mea l-a obtinut ca reastiuire in natura,pe cale judecatoreasca in 2010.La 90 de ani ,proaspata proprierara contacteaza agentii imobiliare ca sa vanda terenul.In 2013 i se elibereaza un CU din care afla ca terenul este incadrat la ”spatii verzi”.Pana sa inteleaga faptul ca poate cere despagubiri in echivalent decedeaza in 2014.In 2015 devin proprietarul terenului prin mostenire si,printre documentele ramase de la decedata, gasim si acest CU.Vrem sa lamurim situatia terenului si in 2016 adresez primariei cereri,sesizari,reclamatii la care nu ni s-a raspuns nici pana azi. Tot in 2016 cer eliberarea unui nou CU care confirma regimul juridic al CU din 2013.In 2017 actionez in instanta primaria.Pana in 2020 cand primim Hotararea ICCJ,Curtea de Apel,Tribunalul accepta,la sugestia avocatilor primariei ca actionarea in judecata prin care ceream ca sa se constate exproprierea de fapt si despagubiri in echivalent,sunt inadmisibile si prescrise.JCCJ preia decizia Curtii de Apel pe motiv de degrevare a instantelor judecatoresti,a legii ca deciziile de expropriere nu sunt supuse recursului,deci respinge recursul.Ma intreb care expropriere(primaria nu accepta faptul ca m-a expropriat deoarece in scripte figurez ca proprietar si platesc impozit de 7 ani pe un teren incadrat la ”curti-constructii”.Actiunea judecatoresca este inadmisibila si prescriptibila si pentru ca au trecut mai mult de 3 ani de cand matusa mea a primit CU in 2013,netinand cont ca si eu am un CU din 2016.De cand curge prescriptia?Pe aceste considerente nu pot primi despagubire ”dreapta si prealabila”!
Se mai poate face ceva in aceasta speta?
Va multumesc pentru raspunsuri si sugestii
Buna ziua,

Cum intru in posesia banilor din titlul de plata dupa ce am aflat ca au fost virati catre CECBANK,cu o recipisa cu un anumit numar?Am inteles ca trebuie sa fim informati de Ministerul Finantelor si de CECBANK.Trebuie sa astept instiintarea lor sau sa ma prezint direct la CECBANK avand in vedere ca nu am primit nimic de la cele doua institutii la doua luni dupa verificarea pe site-ul Ministerului Finantelor?Ce acte sunt necesare?
Multumesc pentru raspuns
Buna seara,
Locuiesc in judetul Dambovita si mi s-a eliberat de Primaria Cluj un certificat de urbanism pentru informare.Mi s-a spus ca trebuie sa-l ridic personal, dar am rugat Primaria sa mi se trimita prin email o copie a certificatului,sa nu fac drumul pana acolo numai sa constat destinatia juridica ,economica a unui teren,eventual cunoscand informatiile despre teren, sa vin la Cluj si cu alte documente necesare in continuare.Nu mi-au raspuns deocamdata daca se poate fransmite documentul,este doar o copie informativa,pe site-ul primariei am mai vazut certificate de urbanism,eliberate celor care cer autorizatie de constructie.Se mai plateste ceva cand se elibereaza la ghiseu documentul original si se semneaza de primire?Deci,Primaria poate sa-mi trimita pe email o copie informativa a Certificatului de urbanism?Multumesc perntru raspuns
Răspuns la discuția certificat de urbanism
Multumesc pentru raspuns, dar aceste lucruri le cunosc si eu,nicaieri nu am gasit raspuns la intrebarea mea:CAT TIMP SUNT VALABILE EXTRASELE? Eu am extrase de un an si trei luni Sunt inca valabile pentru a le trimite? TREBUIE TRIMISE IN ORIGINAL?
Buna ziua,
Pentru emiterea unui certificat de urbanism sunt necesare pentru identificare extrase din cartea funciara si planul cadastral din ortofotoplan.Cat timp sunt valabile aceste extrase pentru a fi ”actualizate la zi”?
Multumesc pentru raspuns
Multumesc.
Cererea o pot trimite si electronic?Eu stau in Dambovita si primaria este in Cluj.Cererea se adreseaza Primariei Cluj sau unei Comisii de specialitate? Multumesc pentru raspuns.
O decizie.Sunt acte la care nu se pot obtine copii legalizate/duplicate?
Buna ziua,
Am mostenit un teren de la o matusa,am obtinut certificatul de mostenitor si am inscris terenul in cartea funciara pe numele meu.Pentru a construi sau a vinde terenul am nevoie de un act administrativ pe care nu l-am gasit in actele lasate de matusa mea, document care exista, este mentionat in actul de intabulare obtinut de matusa mea cand traia.Cum pot obtine o copie/duplicat al acestui document?
Multumiri pentru raspuns