avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate Corina20000000

Activitate Corina20000000

Răspuns la discuția Separatie tehnica apa
@ynocentta, daca alimentarea vecinului cu apa se va face tot de pe proprietatea lui @andrew, nu are cum sa taie teava! Se pot isca inundatii si nu cred ca ii va conveni acest lucru. Cel mai bine este sa intrebe sub ce forma se va face livrarea ape si catre vecinului lui. Eu din ceea ce am inteles este vorba de o teava comuna la 2 case( practic este similar cu situatia de la bloc, doar in prezent!)...si asa cum a explicat si @andrew alimentarea vecinului cu apa se face de pe teritoriul lui.Daca taie teava si ii va opri alimentarea vecinului cu apa atunci atat vecinul cat si furnizorul de apa il pot da in judecata. Este un prejudiciu adus vecinului si furnizorului.

Chiar daca la sfarsit vor avea fiecare contractul lui cu furnizorul de apa, trebuie sa afle daca conducta de apa pentru alimentarea vecinului se va face de pe proprietatea lui. In mod normal ar trebui sa execute lucrari pentru vecinul lui sa ii amplaseze o noua conducta si lui.
Dar nu stii exact cum se vor face lucrarile, deci cea mai buna solutie este sa se informeze mai intai.

Răspuns la discuția Separatie tehnica apa
Situatia pe care tu o ai acum e similara cu cea de la un bloc...Ori isi pune si vecinul tau apometru, dar asta nu iti da nici o garantie ca el iti va da citirea corecta, ori cei de la apa trebuie sa intocmeasca 2 contracte si sa efectueze lucrarile de asa natura incat sa va separe.

Cheltuielile se vor suporta de ambele parti. Daca vecinul tau refuza sa plateasca pentru a avea fiecare contractul lui respectiv teava lui pentru alimentare cu apa, atunci il poti da tu pe el in judecata.

Trebuie sa te interesezi la furnizor, daca atunci cand iti vor face tie contract il vor debransa pe vecinul tau, daca nu ai concret aceasta informatie, nu te apuca sa tai teava ca poate sa te dea in judecata vecinul si sa mai si castige.Exista posibilitatea foarte mare ca cei de la apa sa-ti paseze tie contractul ( tu sa fi proprietarul) si vecinul tau sa fie nevoit sa-ti dea citirea apometrului (daca il are montat). Neaparat trebuie sa te interesezi daca accesul vecinului la apa se va face tot prin teava de pe proprietatea ta.
@Adam Grecu,

Din cate stiu eu ar trebui sa cer abrobare in primul rand de la asociatie + locatarii de pe scara pentru a fi deacord cu amplasarea unei conducte de apa calda, avand in vedere ca sunt parti comune...ceea ce sincer nu stiu in ce masura poate fi realizat acest proiect... si daca se trezeste fix presedintele blocului sa spuna NU atunci nu am alta solutie decat sa astept. In momentul de fata nu beneficiez de banii necesari pentru a putea sa-mi instalez o centrala...
Este ok raspunsul elga50, in conditiile in care apa era oprita pe toata scara. Pe scara mea sunt 3 tronsoane, iar unul din ele are apa calda...si eu am ghinionul sa stau pe un tronson cu unul din restanti.

Pe scara sunt 15 apartamente dintre care jumatate au centrale proprii...pe tronsonul meu sunt 5 apartamente, 2 au centrala, unul are restanta, iar celelalte 2 apartamente au intretinerea la zi.

Mie mi se pare ca se face un abuz, pentru ca acel apartament de pe tronsonul meu nu a mai avut intretinerea la zi cel putin din 2006.

Consider ca in mod normal ar fi trebuit sa fie dati in judecata, nu sa ma puna pe mine in perioasa de frig sa stau fara apa calda punand un afis la avizier ca daca datornicii nu isi platesc intretinerea se va opri si caldura....

Si mai trebuie sa adaug faptul ca nu a fost tinuta o sedinta si s-a luat aceasta hotarare de catre locatari. Decizia a fost luata de presedintele blocului, care intamplator sau nu sta pe tronsonul meu si are centrala proprie....Practic nu ii pasa ca totusi sunt 2 apartamente care au intretinerea la zi....
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul acordat :)
Vreau sa stiu daca asociatia de proprietari poate opri cand vor ei accesul pentru apa calda, avand in vedere ca sunt 2 restantieri pe scara.

Mentionez faptul ca eu sunt cu intretinerea la zi si nu pot beneficia de apa calda.

Cei 2 restantieri nu au fost dati in judecata, avand sume destul de mari de plata.

Cum as putea eu sa procedez in mod legal avand in vedere acest abuz?