avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate valih1013

Activitate valih1013

.multumesc pentru timpul acordat
Buna seara, problema mea este urmatoarea: sotul meu a cumparat astazi un produs dintr-o farmacie, este vorba de minimartieni. Cand a ajuns acasa am vazut ca nu este sirop, cum i-am spus eu, ci sunt sub forma de jeleuri (cum i-a dat farmacista). M-am dus inapoi la farmacie cu bonul fiscal si cutia sigilata si am rugat-o pe farmacista sa-mi schimbe produsul cu un sirop pentru ca este prea mic copilul si nu poate manca acele jeleuri. Mi-a spus ca nu ma poate ajuta ca i se dau stocurile peste cap si ca un produs nu poate fi returnat sau schimbat decat in magazinele unde nu exista stocurile pe calculator, ca voi primi acelasi raspuns in orice alta farmacie merg. Vreau sa stiu daca asa este intr-adevar, daca a procedat legal si daca as fi putu sa-i cer (potrivit legii) sa-mi returneze banii pe produs in cazul in care nu aveau siropul pe care-l doream eu. Mentionez ca aveam cutia sigilata si bonul fiscal Va multumesc.
freelis, multumesc pentru raspuns
la nivelul institutiei exista ccm, dar nu este prevazuta decontarea navetei
institutia fiind publica nu are profit, deci nu se calculeaza impozit pentru a putea fi deductibile aceste cheltuieli de transport.Din cate am inteles eu, ramane la aprecierea lor (este un drept si nu o obligatie) de a ne deconta sau nu aceste cheltuieli, fara alte explicatii?
buna seara, lucrez la o institutie publica aflata la o distanta de 30 km de domiciliu. Am pus problema decontarii navetei dar seful meu mi-a spus ca naveta se deconteaza pentru o distanta de minim 50 km. A spus ca nu are nici o problema sa-mi deconteze naveta dar sa-i dau o baza legala in acest sens. Exista vreo portita legala care sa ma ajute pe mine in aceasta situatie? Sau decontarea navetei poate fi cuprinsa in contractul colectiv de munca (fiind vorba de o institutie publica) si sub ce forma? va multumesc.