avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate Mirela-Daciana Bistroi

Activitate Mirela-Daciana Bistroi

Sotia primarului poate detine functia de sef de centru in cadru dgaspc?
Răspuns la discuția Declaratia 392 B
Eu am depus vineri 392 B. Daca imi lasati in privat adresa de mail, va trimit declaratia in format electronic.
Se mai poate sa-i dati acea suma simbolica fratelui si sa incheiati cu mama un contract de vanzare cumparare in favoarea dumneavoastra, eventual cu uzufruct viager in favoarea mamei. In acest caz dvs va ramane apartamentul dupa moartea mamei, fratele isi primeste acum suma simbolica iar mama are drept de folosinta al apartamentului cat traieste.
Daca proprietarul a spus ca poate scoate fiscalul inseamna ca se plateste impozit ptr acel apartament. Daca nu se scoate fiscalul si extrasul de carte funciara nu se poate obtine credit si nu se poate incheia contractul la notariat. Notarul nu face contractul fara fiscal. Daca apartamentul nu este declarat la primarie, trebuie declarat, achitat impozitul la zi si apoi se obtine fiscalul.
pentru prima casa, daca exista extras de carte funciara fara sarcini si certificat fiscal pe 0 totul este in regula.
Răspuns la discuția Declaratia 392 B
Din 2013 nu se mai depune declaratia 392 a si 392 b ptr cidra de afaceri 0. Aceasta mentiune se regaseste si pe formularul electronic.
fiscalul de la primarie pe zero inseamna ca are impozitul platit la zi
Fond de rulment, fond reparatii
Divortul si partajul se poate si prin mediere iar ca si costuri sunt mult mai mici decat la notar. Pe langa costuri e vorba si de timpul pe care il acorda un mediator unei sedinte de mediere in divort cu partaj. Notarul nu are 3-4 ore la dispozitie ptr un divort cu partaj.
puteti inscrie masina fara sa predati numerele doar daca dati declaratie notariala ca le-ati pierdut