avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 187 soluții astăzi
Forum Activitate NLaurentiu

Activitate NLaurentiu

Răspuns la discuția Custodie minor, iesire din tara
Da, acordul este dat [e fosta mea soacra ca sa il poate duce pe baiat in vizita la mama lui.
A fost facut pe o perioada de 1 an in conditia in care nu este plecata cu copilul mai mult de 2 saptamani.
Dupa cum am spus, suntem divortati de peste 2 ani...timp in care l-am avut pe baiat la mine in fiecare weekend si toate concediile cu el le-am facut.
Ca relatie...este foarte buna...dupa ce se termina weekendul nu vrea sa plece de la mine si nu o data am fost sunat noaptea ca nu adoarme fara mine...m-am urcat in masina si am plecat sa il adorm...asa ca pot spune ca am o relatie foarte buna cu fiul meu...
Buna ziua,

A venit fosta sotie din Germania si in 2 saptamani vrea sa se duca innapoi si sa il duca si pe copilul nostru. Noi suntem divortati de 2 ani.
Poate gresala mea a fost ca am fost de accord sa ii facem pasaport copilului ca sa se poata duce fosta mea soacra cu copilul la ea.
Eu nu vreau sa o las sa plece cu copilul pentru ca nu o sa il mai vad.
Ce pot sa fac? Pot suna la politie ca sa pun interdictie de a parasii tara cu copilul?...pot instiinta protectia copilului?...o pot da in judecat pentru a castiga custodia lui?
Tin sa mentionez ca am avut divort pe cale amiabila si eu am dreptul sa tin copilul in fiecare weekend iar vacantele sunt impartine.

Multumesc.
Buna

Am si eu o intrebare, vreau sa imi cumpar un apartament prin prima casa si mi sa spus ca se calculeaza suprafata utila.
Intrebarea mea este: Cum se calculeaza suprafata utila fata de suprafata construita?
Trebuie sa mai am grija si la alte aspecte?