avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate marianastratulat

Activitate marianastratulat

Va rog sa ma lumineze cineva: un cunoscut a luat un credit cu garantie imobiliara in 2008 si din motive subiective nu a mai avut posibilitatea achitarii ratelor. Creditul a fost cumparat de o societate de recuperare s-au facut executari silite prin licitatie imobil nu au fost licitatori, ultima fiind in noiembrie 2015. Pana in decembrie 2016 nu a mai primit nici o somatie sau altceva, cand a primit o notificare prin care era anuntat ca respectiva societate a vandut creanta la o societate irlandeza cu o societate din romania ca mandatar. In data de 10 februarie a primit o notificare de la acelas executor judecatoresc prin care era anuntat ca in aprilie este licitatie publica imobil la solicitarea bancii care a dat creditul prin mandatarul firmei irlandeze care a cumparat creanta in decembrie 2016.Daca ne poate lamuri cineva cum trebuie procedat. Multumesc
Buna ziua
Vin cu rugamintea de a-mi raspunde cineva la o intrebare si anume
am o poprire pe salariu de prin anul 2012 iar durata creditului este pana in iulie 2016.
Se poate ridica poprirea sau nu.
Multumesc
Buna ziua
Va rog. poate stie cineva daca se prescrie executarea silita si in ce conditii,
Multumesc
Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti care este data prescrierii unei datorii izvorata dintr-un contract de credit din data de 30.06.2008 cu act aditional din data de 9.11.2009.
Multumesc
Va rog sa ma lamureasca cineva: SC SUPORT COLECT SRL este independenta sau o subdiviziune a unei banci cunoscuta:frantic::frantic::
Va rog daca stie cineva care sunt pasii de urmat pentru inchiderea unei PFA

Multumesc
Buna ziua
Prin anii 2004-2005, am achizitionat de la o societate de telefonie mobila, un telefon in baza unui abonament lunar. La un moment dat m-am trezit cu o factura umflata la propriu pe care am refuzat s-o platesc. Am fost repartizata pe o societate de recuperare si in 20013/2014 am achitat creanta fara angajament de plata si fara o informare asupra dobanzilor si penalitatilor. Acum ma suna sa ma anunte ca mai am de plata inca o data suma plus inca ceva pentru penalitati si dobanda aferenta.
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez.
Multumesc
In instanta s-a obtinut o condamnare definitiva a unei pedepse de 1 an cu executare. Stim ca s-a prezentat un certificat medical cu multe semne de intrebare( costurile interventiei medicale sunt de 50 lei, iar nr. zile ingrijiri medicale 70), iar martorul a fost platit cu suma de 2500 lei,( fapt care se poate dovedi,) desi nu a fost prezent in zona incidentului. Daca stie cineva care sunt procedurile de redeschidere a dosarului. Aceste fapte le-am aflat ulterior ultimei cai de atac. Multumesc
Daca licitatorii si proprietarii imobilului locitat ofera aceeasi suma cine are prioritate.
Ce spune legea.
Multumesc
Răspuns la discuția firma recuperare creanta
contract direct cu firma de telefonie