avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Procedura inchidere PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Procedura inchidere PFA

Va rog daca stie cineva care sunt pasii de urmat pentru inchiderea unei PFA

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Andreea Tanislau , Traducator autorizat 10:18, 29 Ianuarie 2015
Pentru radierea PFA-ului aveti nevoie de urmatoarele documente pe care le veti depune la ORC:
1.) Cererea de înregistrare - formular, bifată în dreptul la pct. II – radiere şi la pct. 7.6. pentru motivul radierii;
2.) Documentul care atestă motivul radierii, dacă este cazul;
3.) Certificatul de înregistrare și certificatul constatator de autorizare (original);
4.) Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale;
5.) 45 lei - taxele de registru;
6.) 27 lei, reprezentând un procent aplicat taxei de registru - 50% Fondul de lichidare şi 10% Fondul de buletin prevăzute de Legea nr. 85/2014.

Aici aveti modelul de cerere: [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare pfa MBA87 MBA87 Buna ziua! Am deschis un noiembrie 2013 un PFA. Nu am declarat niciodata inceperea de activitate la Fisc si nu am avut deloc activitate. Ma intereseaza care ... (vezi toată discuția)
Inchidere pfa gheocaiulian gheocaiulian Am infiintat PFA in ideea de a desfasura o activitate independenta. In cazul in care in aceasta perioada am fost angajat permanent al unei societati ce trebuie ... (vezi toată discuția)
Înregistrare pfa la finanțe giulica70 giulica70 Am făcut un PFA în mai 2014 și nu l-am înregistrat la finanțe pt că nu am avut activitate. Îl pot închide la reg comerțului fără să mai trec pe la ... (vezi toată discuția)