Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Procedura inchidere PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Procedura inchidere PFA

Va rog daca stie cineva care sunt pasii de urmat pentru inchiderea unei PFA

Multumesc
Pentru radierea PFA-ului aveti nevoie de urmatoarele documente pe care le veti depune la ORC:
1.) Cererea de înregistrare - formular, bifată în dreptul la pct. II – radiere şi la pct. 7.6. pentru motivul radierii;
2.) Documentul care atestă motivul radierii, dacă este cazul;
3.) Certificatul de înregistrare și certificatul constatator de autorizare (original);
4.) Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale;
5.) 45 lei - taxele de registru;
6.) 27 lei, reprezentând un procent aplicat taxei de registru - 50% Fondul de lichidare şi 10% Fondul de buletin prevăzute de Legea nr. 85/2014.

Aici aveti modelul de cerere: [ link extern ]