avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate Iliana2014

Activitate Iliana2014

Răspuns la discuția Modificare unilaterala Cim
O alta intrebare, daca se mai poate:

-- nu voi semna actul aditional, dar Inspectorul resurse umane de Zona insista sa ma prezint la un alt magazin, pe o functie inferioara celei stabilite prin CIM, motivand ca asa a hotarit Conducerea firmei.

A ma prezenta si lucra pe o functie inferioara si salar diminuat, fara semnarea vreunui act aditional de modificare a CIM, reprezinta un acord tacit al subsemnatei ca as fi de acord cu modificarile intervenite?,
Răspuns la discuția Modificare unilaterala Cim
multumescu tuturor.

Imbratisez sfatul de a nu semna actul aditional. Ar fi vorba de o trecere pe o functie inferioara. care va fi sau nu acceptata prin semnarea sau nesemnarea actului aditional la CIM.
Emotiile nu isi au rostul, este vorba strict de proceduri si legislatie. Modificarea CIM se poate face, dupa cum bune a precizat cineva, doar cu resoectarea prevederilor art. 44-48 din Codul Muncii. Tot legislatia prevede ca este interzisa fixarea uni salar , de catre angajator, unilateral. Actul aditional este rezultatul unei negocieri, daca nu este semnat de ambele parti inseamna ca nu a avut loc o negociere si nu poate produce efecte, cel putin teoretic, o sa vad , in fapt, ce se va intampla incepand cu ziua de Luni
Buna seara,

Sunt manager magazin intr-o companie multinationala. Ma aflu in concediu de 1 saptamana si am fost anuntata ca mi s-a modificat CIM, urmare a hotaririi Conducerii Companiei, prin intocmire de act aditional cu diminuarea salariului cu 30 % si modificarea functiei detinuta pina la intrarea in concediu. Precizez ca postul nu a fost desfiintat, nu am fost cercetata disciplinar.
Urmeaza ca Luni sa imi fie adus actul aditional pe care nu am de gand sa il semnez sau in cel mai bun caz sa il semnez cu obiectiuni, fiind incalcata Legislatia in vigoare.
Ce ma sfatuiti? sa semnez cu obiectiuni actul aditional sau sa nu il semnez deloc, nefiind de acord cu modificarea propusa de firma?:justcuz:.