avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate Caporal

Activitate Caporal

@freeelis Ultimul contract al meu a fost incheiat pe data de 21.12.2013, o sa expira in data de 20.12.2016. Dupa expirarea contractului terbuie sa incheiem un nou contract pe 2 sau 3 ani.
Referitor la salar in contractul meu scrie urmatoarele:
[....] J. Salarizarea
1. Solda functiei de baza 775 lei
2 Alte elemente constitutive:
a) sporuri
- de confidentialitate= 0-15%;
- pentru activitate desfasurata in unitati unde atragerea personalului se face cu greutate, conform anexa nr.7, art.25, alin(1), din Legea 284/2010= 0-20%;
- pentru conditii vatamatoare de munca, conform anexa nr.7, art. 12, lit a) din Legea 284/2010=0-10%;
- pentru conditii grele de munca, conform anexa nr. 7, art. 12, alin (2), lit b) din Legea 284/2010=0-10%
- pentru orele lucrate in timpul noptii, conform sectiunea III, art. 17, din Legea 284/2010=0-25 (mentionez ca sporul acesta eu nu prea am simtit niciodata, indiferent ca sunt la tura 24-72 sau la 8 ore salarul meu e cam acelasi, ba mai mic, ba mai mare cu 50 de lei.)
b) indemnizatii, conform prevederilor legale:
..... (nu este cazul)
c. Altele, conform prevederilor legale:
... ( nu este cazul)
3. Data la care sa plateste salariul este 15 ale lunii
4. Pe durata contractului toate drepturile salariale vor fii acordate in cuantumul ti conditiile prevazute in legea nr 284/2010
Pe parcursul ultimilor 14 ani, valoarea salariului de bază minim brut în România a avut partea de un trend general ascendent, cea mai mare creştere înregistrându-se la începutul anului 2008, când salariul minim a urcat de la 390 la 500 de lei, conform Hotărârii Guvernului nr. 1766/2005
Potrivit reglementărilor din Codul Muncii (cap. II, art. 164 – 165), salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, corespunzător programului normal de muncă, se stabileşte prin hotărâre a Guvernului.
În primul rând trebuie să menţionăm faptul că potrivit unui proiect de hotarare, lansat recent in dezbatere publica de Ministerul Muncii, incepand cu 1 ianuarie 2015, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata ar putea creste de la 900 de lei, cat este in prezent, la 975 lei, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2015, reprezentand 5,781 lei/ora.
De asemenea, din 1 iulie 2015, salariul minim va urca cu inca 75 de lei, la 1.050 lei, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2015, reprezentand 6,225 lei/ora.
Legea mai prevede şi faptul că angajatorul nu poate negocia şi stabili salarii de bază prin contractul individual de muncă sub salariul de bază minim brut orar pe ţară. Acesta este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară.

Si totusi, noi soldati gradati profesionisti conform contractual nostru de angajare avem un salariu sub salariului minim pe economie.
In functie de vechime, soldele noastre de baza in prezent ajung undeva intre 570-800 de lei, tot cu sporuri ajungand chiar si peste 1500 de lei. Dar asta nu inseamna ca problema nu ramana acelasi: Suntem fraierii din sistemul militar.

Stie cineva care ar fii solutia? Cum as putea sa primim si noi macar salariul de bază minim brut pe ţară? Sau militarii, n-au acelasi drepturi ca orce cetateani din Romania?


Buna in prezent lucrezi in sistemul militar ca soldat gradat profesionisti. Salariu meu de baza este 775 lej - sub salarul minim pe economie. Noi militarii suntem platit conform legea nr. 284/2010 si la salarul nostru de baza se mai adauga niste sporuri crescand salariul aproximativ pana la 1600 lei/ luna. Intrebarea mea ar fii: Este legal ca salarul de baza sa fie mai mica decat salariu minim pe economie? Mentionezi ca am o vechime de 10 ani din care 8 ani ca militari si am studii postuniversitare.