avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Activitate ninetaradu

Activitate ninetaradu

In cazul in care nu incheie contract cu DVS...se poate considera consum fraudulos. Factura emisa pentru energie termica este cu titlu executoriu.
Sunt in proces cu recuperatorii de credite bancare. Eu nu am mai platit nimic din anul 2012. Ei ma acuza ca am facut o plata prin paypoint. Ce elemente obligatorii trebuie sa aiba o chitanta paypoint?....nu trebuie sa fie si semnatura celui care plateste? Cum pot sa dovedesc ca nu am efectuat eu plata? Multumesc.
Un fost consilier local care si-a incheiat mandatul la expirarea termenului (2012-2016), poate participa la concurs pentru referent clasa 3, grad profesional superior in primarie?
Va multumesc.
Buna ziua. Ma numesc Maria. Sunt din Sacele Jud. Brasov.
Sunt consilier local din 2012 si membru in partidul X. Mandatul expira in iunie 2016.
In 26 aprilie 2016 imi voi depune candidatura pentru consiliu local la partidul Y.
Intrebare 1: pot fi exclusa din partidul X sau trebuie sa imi dau demisia din partidul X?
Intrebare 2. Aceeas situatie si pentru primar si viceprimar.
Exista o lege din care sa reiasa ca in ultimele 6 luni de mandat si in aceste situatii nu se pot face modificari(eliminari, demisii, retragerea sustinerii politice, etc)
Va multumesc mult.
Ce se va intampla cu datornicii care au fost preluati de firmele de recuperare si valoarea creditului datorat bancilor a fost dublata sau triplata de firmele de recuperare, in lipsa unui contract semnat cu recuperatorii...(numai trimitand adrese prin posta si anuntand sumele datorate lor).
De exemplu: o persoana fizica nu a mai putut sa isi platesca creditul de 10000lei la banca. Dupa ceva timp, s-a trezit cu scrisoare de la Kruk ca are de plata 20000 lei la ei....asa fara nici o instiintare, fara nici un angajament semnat cu Kruk.
Acest tip de datornici in aceasta situatie cum vor fi afectati de legea falimetului personal? cu stim, va multumesc.
Buna seara. O societate nou infiintata, a preluat serviciul de producere si distribuire energie termica pentru un orasul. A furnizat energie termica continuu pentru toate persoanele care erau racordate la vechea firma. Timp de cateva luni, firma noua nu a putut sa incheie contracte cu toti clientii...si vin cu o intrebare: Daca trimit prin posta contractul cu confirmare de primire...si primesc confirmarea clientului de primire a documentului....aceea semnatura de pe confirmarea de primire poate fi echivalenta cu semnatura de pe contract? persoanele cu care nu am putut incheia contract sunt cei care inregistreaza facturi neachitate si nu avem posibilitatea nici sa ii debransam individual ... Cum ii pot actiona in judecta....sau sa iau alte masuri....Va multumesc.
multumesc mult.
Va rog legislatia care se refera la studiile necesare pentru angajare manager.
Buna ziua.
Pentru angajare pe postul de manager intr-o firma, ce studii sunt necesare sa aiba candidatul?
Multumesc..
Va multumesc,