avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate alinalmg

Activitate alinalmg

Buna seara
Sunt in Ccc pana la 2 ani, bebe are acum 9 luni si intentionez sa revin la munca, dar cu un contract pe perioada determinata (4 luni). As vrea sa stiu ce se intampla dupa terminarea contractului. Somaj cu pierderea stimulentului de insertie, revenire la Ccc sau nimic? Din ce am citit eu in lege se intelege ca stimulentul de insertie se suspenda in ziua urmatoare in care beneficiarul nu a mai avut venituri impozabile, si in situatia in care se face cerere pt concediu de crestere a copilului. Care dintre variante este adevarata? Ce se imtampla dupa terminarea CIM pe perioada determinata?
Multumesc!
Buna ziua,
In luna iunie a acestui an am intrat in concediu prenatal pentru care, dupa ce citisem eu, am primit din partea angajatorului o suma cam mica de bani. Cand am cerut adeverinta de salariu si stagiu de cotizare pentru dosarul de indemnizatie crestere copil, in luna octombrie, contabila firmei m-a anuntat ca gresit calculul pentru luna iunie si ca atunci cand va termina cu finalizarea actelor primite de la CAS si CASS imi va vira in cont si suma ramasa. Pana acum nu a virat nimic. Intrebarea mea este cum pot verifica daca a calculat corect indemnizatia pentru acele luni de concediu de maternitate, si cum pot face sa imi parvina suma de bani. Pe adeverinta a trecut sumele calculate de dansa, necorectate, deci ma afecteaza si la cuantumul indemnizatiei de crestere copil. Ce pot face in acest sens?
Buna ziua,
Sunt si eu in situatia de a fi semnat un act aditional dupa formarea profesionala, act in care angajatorul a mentionat ca daca initiez incetarea contractului in urmatorii 2 ani ulterior cursului de formare am obligatia de a plati angajatorului de 3 ori suma cheltuita de acesta pe curs.Am gasit o adnotare, incompleta, la art. 198 codul muncii, care spune ca " Obligaţia de restituire ce incumbă salariatului nu poate depăşi cuantumul cheltuielilor făcute de angajator cu formarea sa profesională". Cu alte cuvinte nu are voie sa imi ceara plata de 3 ori a cursului? Iar restituirea este stipulata prin lege ca termen sau e la libera intelegere cu anagajatorul?