avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate dana133

Activitate dana133

buna ziua.am aviut un accident de masina in care m-am judecat si m-au condamnat Solutia pe scurt: Pronunţare la: 1 noiembrie 2013 12.11.2013, am.pr.15.11.2013 - FZ DECIZIA PENALĂ NR.995/P-În baza art.38515 pct.2 lit.d Cod procedură penală admite recursurile declarate de Parchetul de pe lângă Judecătoria C. şi partea civilă N.O. împotriva sentinţei penale nr.320/18.03.2013, pronunţată de Judecătoria C. în dosarul penal nr.5 În baza art.38517 alin.1 Cod procedură penală casează sentinţa penală recurată şi, rejudecând, dispune: În baza art.184 alin.2,4 Cod penal condamnă inculpata O.U. la pedeapsa de 6 (şase) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală din culpă. În baza art.71 Cod penal interzice inculpatei drepturile prevăzute de art.64 lit.a-teza a doua, b Cod penal pe durata executării pedepsei. În baza art.81 Cod penal suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicate inculpatei pe o durată de 2 ani şi 6 luni, reprezentând termen de încercare, stabilit în condiţiile art.82 Cod penal. În baza art.359 Cod procedură penală atrage atenţia inculpatei asupra dispoziţiilor art.83 şi art.84 Cod penal a căror nerespectare atrage revocarea suspendării executării pedepsei în cazul săvârşirii unei noi infracţiuni pe parcursul termenului de încercare sau în cazul neîndeplinirii, cu rea-credinţă, a obligaţiilor civile stabilite prin hotărârea de condamnare. În baza art.71 alin.5 Cod penal constată suspendată executarea pedepsei accesorii pe durata suspendării executării pedepsei. În temeiul art.14 Cod procedură penală raportat la art.346 alin.1 Cod procedură penală cla6 luni inchisoare pt vtamare corporala din culpa.in baza art.81 va rog sa-mi spuneti daca pot sa scap de cazier ce trebuie sa fac sidaca nu in cat timp se sterge.va multumesc.