avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate valericamirea

Activitate valericamirea

doresc sa cumpar o casa care se afla pe un teren de 280 m, din care 80 m sunt detinuti de fara titlu de propietate , din 1957, in zona Rahova.
Cum pot cumpara si terenul care era fara titlu, si de unde aflu daca exista riscul sa pierd acest teren daca cumpar , dreptul de folosinta ??
Propriatarul actual care a facut succesiune dupa tata si a depus acte pentru cadastru abia acum, cu mine a facut un antecontract pentru o suma si pentru toata suprafata.Cea de cadastru mi-a spus ca pentru terenul fara titlu cumpar dreptul de folosinta? Eu voi putea obtine titlu??
Vreau sa cumpar o casa cu teren in bucuresti de la mostenitor, care are succesiune la notar , ca unicul mostenitor, dar nu are cadastru. Proprietatea a fost dobandita de bunic prin act vanzare 143m, in posesie 52 m, din 1947, si din 1957, fara acte, inca 80m. Acum face cadastru dar de trei luni mi-a cerut 2500eur, avans pentru care am incheiat un precontract in care stipula ca daca vanzatorul se razgandeste imi returneaza suma, iar daca eu-cumparatorul ma razgandesc pierd suma de 2500eur. Nu m-i s-a parut corect din partea notarului.
Acum vrea un act adit. sa prelungim cu un an precontractul,si sa-i mai dau 7500 eur, iar el scrie ca-mi da posesia si folosinta acum,iar daca nu se prezinta pentru vanzare, ma pot adresa instantei sa pronunte o hotarare cu valoare de act autentic de instrainare,fara obligatia achitarii diferentei de pret. Este sau nu indicat sa-I dau bani??
1.Pentru cei 80m2, teren detinut prin succesiuni de(bunic,tata, mama) apoi fiul , fara titlu de proprietate, poate vanzatorul sa obtina titlu, (sa faca cerere de uzucapiune??, tinand cont ca au platit impozit si-l au fara titlu din 1957?? Terenul e in sect5, dar actul initial de vz e pe ilfov? Cat dureaza procedura de uzucapiune, se poate face prin cerere la primar aprobata de prefect,sau trebuie proces ?
am avut concediu medical 9 luni in perioada 03 mai 2013-30.01.2014;la revenire din medical mi-a spus ca pentru 2013 am drept la concediu odihna numai pentru lunile lucrate ,-deci medicalul diminuiaza dreptul la co, iar la inscrierea pentru promovare in grad m-i s-a respins dosarul conf. L188/1999 art 65. alin 2 lit.a, desi aveam o vechime de ultima promovare de 3ani si cinci luni pe motiv ca medicalul nu este vechime in munca si grad profesional .