avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate MadalinG

Activitate MadalinG

Buna ziua!

Situatia sta in felul urmator:
Mama prietenei mele a locuit in concubinaj cu un barbat timp de 20 de ani.
Acest sufera de schizofrenie paranoida, iar in ultimii ani, le-a facut viata un chin. Certuri, scandaluri, vandut lucruri din casa etc.

Recent ele s-au mutat din casa respectivului intr-un sat apropiat orasului, deoarece nu au mai suportat aceasta situatie.
Acum, acest barbat le tot urmareste. Vine la locul de munca al prietenei mele, la locul de munca al fostei concubine, le urmareste prin statia din care ele isi iau autobuzul spre casa, ele trebuind sa se ascunda, are tot felul de cereri, cum ca isi vrea nu stiu ce lucruri inapoi si altele. Nu sunt cumparate de el acele bunuri, nu are niciun act pentru ele.
Au fost la politie, au rezolvat si cu aceste bunuri, s-a facut acolo o declaratie in care el a spus ca nu mai are nicio pretentie, iar acum, continua sa le urmareasca, sa le faca de ras in public, sa fie agresiv verbal...
Cei de la politie i-ai spus prietenei mele ca nu ai ce ii face si i-au spus ca pe viitor sa sune si vor trimite niste politisti si probabil il vor amenda.
Ea a fost si pe la judecatorie, crezand ar putea obtine imediat un ordin de restrictie, dar i-a spus o avocata de acolo ca singura varianta este sa il dea in judecata. Deci, trebuie sa si plateasca onorariul avocatului...

Intrebarile mele sunt:

1. Ce poate face prietena mea in aceasta situatie daca la politie i s-a spus ca nu au ce ii face acestui individ, iar de internat, singura in masura ca sa isi dea acordul e mama lui, care de frica, nu vrea sa semneze pentru a fi dus intr-un spital specializat.
2. Prietena mea nefiind fiica lui, iar mama ei fiind o fosta concubina, pot beneficia de un ordin de restrictie impotriva lui ? Si daca da, ce s-ar intampla atunci daca el nu ar respecta acel ordin ? Ar fi dus intr-un spital chiar si fara acordul mamei ? Ca ma gandesc ca de inchisoare nu poate fi vorba in acest caz.
3. Care ar fi cheltuielile prietenei mele in momentul in care l-ar actiona in judecata ? (pana acum nu am luat niciunul contact cu vreun avocat, deci va intreb asa, aproximativ).

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.