avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate mshboss

Activitate mshboss

Bună ziua!
Am moștenit o cota parte dintr-o casa, o parte eu și sotia, cealaltă parte este moștenită de doi nepoți care nu și-au plătit impozitul de câțiva ani. Ce se poate întâmpla dacă nu-și plătesc impozitul deloc?
Exista vreo modalitate prin care pot sa fie obligați să-și plătească impozitul?
Va mulțumesc frumos!
Bună tuturor!
Am avut un dosar de executare silita, dar am contestat în instanta și am câștigat procesul. Intrebarea mea este, pentru daune morale în acest caz, ma îndrept către persoana care a făcut cererea de executare?
Mulțumesc frumos!
Bună ziua!
Pentru plata unei taxe judiciare de timbru, termenul de plata trebuie sa fie trecut pe citatia primita?
Mulțumesc frumos!
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Ziceam doar in cat timp se poate afla daca ai o plangere penala din partea cuiva,
Bună tuturor!
In cazul in care, cineva iti face o plangere penala, in cat timp ti se aduce la cunostinta acest lucru?
Mulțumesc.
Va mulțumesc frumos pentru răspuns!
Buna tuturor!
Am un copil, major acum ,in clasa a 12.a.
Am o hotarare judecatoreasca in baza careia trebuie sa platesc o pensie de intretinere pana la majorat.
In momentul emiterii hotararii judecatoresti , el avea 17 ani,fiind in clasa a 11.a.
Pot sa-i platesc in continuare pensia de intretinere fara sa mai faca el vreun demers in instanta?
Este legal sa-i trimit banii fara sa am o hotarare in acest sens?
Va multumesc frumos!
Bună ziua!
Plătesc o pensie de intretinere pentru un copil minor care urmeaza sa implineasca 18 ani in curand.
In hotărârea judecatoreasca scrie ca sunt obligat la plata pensiei de intretinere pana la majoratul minorului ori pana la schimbarea condițiilor avute in vedere de instanta.
Este in regula sa încetez plata pensiei de intretinere dupa ce minorul a împlinit 18 ani?
Mulțumesc frumos!
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri!
Deci, la împlinirea vârstei de 18 ani se poate sista plata pensiei de intretinere conform acelei hotarari judecătorești?
Mulțumesc!
Hotărâre judecatoreasca

Buna seara!
Am o hotarare judecatoreasca pentru plata unei pensii de intretinere in care se specifica... pana la majoratul minorului ori pana la schimbarea condițiilor avute in vedere de instanta.
Ce inseamna "pana la schimbarea condițiilor avute in vedere de instanta"?
Mulțumesc frumos!