avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate androceul1948

Activitate androceul1948

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cit platesc la sanatate in conditiile cind nu am nici un venit ,ai am platit pina acum cite 1900 pentru lunile ianuarie-iunie ,iar in martie prin hotarire de guvern contributia pe un pentru persoanele fara venit este 1190lei Va multumesc mult
Pfa cu norma de venit ce declara in formularul unic [fost 600] in 2018?
In anul 2001 am inceput o investitie Constructie locuinta P+M in municipiul Rosiorii de Vede si am scos autorizatia AC emisa in 2001 de Primaria Rosiori Pentru a scoate autorizatia am platiti la Insp.inConst,Teleorm o taxa de 0.8% Cand am incheiat PV receptie in 2015 ,primaria mi-a cerut avizul de al Ins.in Const Tel/Am fost la dinsii si am solicitat o copie dupa chitanta platita in 2001Mi-au spus ca nu mai au arhiva si am platiti din nou la Trezorerie Acum mi-au trimis acasa o adresa ca sa aduc copiii dupa toate actele si sa platesc din nou taxa de 0,8% Am cerut la primarie copii dupa acte si le voi primi in citeva zile O intrebare ,sa zicem ca trebuie sa mai platesc ,intrebarea cit la suta in conditiile cind conform ORD 46/2016 COTA A DEVENIT 0,5% Cum este corect?Pot cere copii de la Insp in Const privind platile facute in contul lor?Multumesc
Răspuns la discuția Pfa norma de venit 2018
multumesc,deci trebuie dat lunar obligatoriu 10+25% din venitul ramas dupa deducerea de 40%practic ramine circa 1500 lunar ori 35% facaproximativ 525 lei plus impozit 150 ron total 675 lei este BINE ?MULTUMESC
sint angajat cu norma intreaga si am pfa cu norma de venit AM inteles asa .daca norma de venit pentru activitatea mea este 25300 se scade 40% fiindca sint angajat si suma ramasa se impoziteaza cu 10% corect ,pentru sanatate trebuie sa platesc 10%tot din suma ramasa corect ?pentru pensie este obligatoriu sa paltesc 25% din suma ramasa .corect?multumesc
Răspuns la discuția Inregistrare in registrul jurnal
multumesc mult
Răspuns la discuția Inregistrare in registrul jurnal
multumesc mult.se inregistreaza vinzarile cu taxare inversa ?la arenda in natura se trece tva .FACTURA cu arenda incare se trece si tva o trec in jurnalul de cumparari si vinzari
Buna ziua,
Am PFA cu norma de venit in agricultura Din aprilie m-am inregistrat si la TVA in Registrul Jurnal trec in continuare numai veniturile realizate?Facturile de achizitii din care se deduce TVA unde se trec ?
Multumesc,
Răspuns la discuția Impozitare arenda agricultura
multumesc mult
Buna seara,
Pentru depunerea impozitului de 21,5% pe venitul din arenda pe anul 2016 ,arendasul ce formular trebuie sa depuna Mentinez ca arendasul este PFA pe norma de venit si nu are angajati
Multumesc!