avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters340506

Activitate ContSters340506

Răspuns la discuția Mostenire si CVC
Multumesc frumos pentru raspuns. Deci inteleg ca in termen de 3 ani de la deces CVC poate fi atacat de oricare din ceilalti 3 mostenitori. O zi excelenta va doresc.
Răspuns la discuția Mostenire si CVC
Multumesc frumos pt raspuns, totusi mai am ceva neclaritati de aceea am si apelat la AVOCATNET.
Un notar mi-a spus ca CVC cu uzufruct , numai in termen de 3 ani poate fi atacat de ceilalti mostenitori. Adica nu toata viata cumparatorul sta , cum se zice,cu sabia deasupra capului.
Ceilalti 3 mostenitori nu sant in nici un fel nedreptatiti. La cei 2 din prima casatorie le-au ramas un apartament cu 3 camere, cei din a doua casatorie avem o intelegere.
In casa mostenita de mine locuiesc cu sotia si fiul ( cu familia lui) caruia i-am facut CVC, care are grija de noi batranii si care a si investit multi bani in renovarea. De aceea ar fi foarte nedrept, ca la o adica, nu stiu care din ei sa ridice vre-o pretentie.
Multumesc frumos.
Buna ziua,
Am mostenit de la parintii mei decedati o casa de locuit de 166 mp, teren aferent 800 mp si un grajd.
Din priima casatorie am 2 mostenitori, din a doua casatorie, cu sotia actuala, am inca 2 mostenitori, deci in total 4.
In oct.2013 am facut CVC cu uzufruct unuia din fii mei (cu actuala sotie), cu o valoare de 6000 eur.
1. In cazul decesului meu ceilalti 3 mostenitori pot ataca CVC ?
2. Dupa ce perioada de timp, CVC , nu mai poate fi atacat de ceilalti 3 mostenitori ?
3. Dupa decesul meu, fiul beneficiar al CVC poate instraina (vinde) imediat bunurile care fac obiectul CVC ?
4. In momentul de fata, eu de comun acord cu fiul meu, putem vinde altei persoane bunurile mostenite de mine ?
5. De comun acord, eu si fiul meu, in ce conditii putem cere anularea CVC (bunurile mostenite sa fie aduse in starea de dinainte de a se face vanzarea) ?
6. In situatia in care NU exista acest CVC , in cazul decesului meu, cum se facea mostenirea, fiind vorba de 4 mostenitori si sotie ??

Va muultumesc cu mult respect .
Buna ziua,
Mulltumesc pentru raspunsul din data de 06.01.2015 la intrebarile din data de 05.01.2015 si revin cu cateva intrebari.
Impreuna cu sotul meu avem 2 copii, un baiat si o fata. Dintr-o casatorie anterioara sotul meu mai are 2 baieti, din care unul decedat, dar care are un urmas.
Baiatului nostru, (casatorit), in luna octombrie 2013, i-a facut un CVC cu uzufruct viager pentru o casa in suprafata de 166 mp si un teren in suprafata de 800 mp ( mostenire de la parintii sai decedati, sotul meu fiind singurul urmas , la pretul de 6000 eur .
1.In situatiia in care, din cauza devergentelor, nemultumirilor, etc , poate sa-i spuna baiatului sa paraseasca locuinta (dupa cum se poate intelege, ei locuiesc in aceeasi casa cu noi) si in ce conditii?
2.Din acelesi motive, ceilalti 3 mostenitori, pot cere anularea/rezilierea CVC si in ce conditii ?
3. Eu ca sotie am vre-un drept asupra bunurilor ?

Multumesc frumos .
Buna ziua.
In luna octombrie 2013 sotul meu a facut un CVC cu uzufruct viager pentru o casa de 166 mp si teren in supraf. de 800 mp,cu val. de vanz. de 6000 euro( acestea fiind mostenire de la parintii sai decedati,, el fiind singurul mostenitor) fiului nostru, acesta fiind casatorit la data incheierii contractului.
1.Am dori sa stim ce drepturi are sotia acestuia in cazul unui divort, mentionez ca de mai multe ori ameninta ca pleaca la parintii ei,a si plecat, s-a si intors, si au si un copil ?
2.Se pot vinde bunurile care fac obiectul acestui contract, de comun acord, vanzator-cumparator, fara acordul sotiei cumparatorului, in speta nora ?
3. Se poate anula sau rezlia contractul, de comun acord, vanzator-cumparator?
4. Mai sant si alti mostenitori, avestia pot cere anularea/rezilierea contractului ?
Multumesc frumos .La Multi Ani .