avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate elena198923

Activitate elena198923

Răspuns la discuția concediu de odihna angajat nou
Va multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: un salariat nou, angajat din 1.06.2015 m-a instiintat ca doreste co din data de 7 septembrie anul in curs. Are dreptul sa ia concediu daca nu are un an vechime?

Multumesc!
Buna ziua,

liceul meu intentioneaza ca in anul 2015 sa construiasca o cabina de paza pentru paznici. In ce articol bugetar trebuie sa trec cabina ? Poate cineva, va rog, sa ma ajute?
Buna ziua.Unitatea mea scolara intentioneaza ca in anul curent sa achizitioze un sistem de alarma si monitorizare si ca contruiasca n cabinet de informatica(mobilier, calculatoare, tot ce este necesr in aces caz). Ceea ce vreau sa va intreb este: prevad aceste investitii si in cadrul programului anual de achizitii publice si separat intocmesc doar pentru aceste investitii: lista obiectivelor de investitii finantate din bugetul local ? Lista pentru investitii trebuie data si ea anexata odata cu bugetul ca si programul anual de achizitii publice ? Se poate achizitiona mobilier sau alte obiecte de investitii de la bugetul de stat?
Buna ziua,

Astazi am primit o oferta de contract de la o unitate protejata de prestare servicii de curatenie de 2 ori pe an. Din cate am citit, daca inchei un astfel de contract, nu mai sunt obligatasa platesc contributia pentru persoanele cu handicap(deoarece in unitatea mea am peste 50 de angajati). Este corect ce am inteles? Daca platesc de doua ori pe an unitatii protejate cu care inchei contractul nu mai este nevoie sa platesc deloc contributia pentru persoane cu handicap?