avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Activitate justconsult

Activitate justconsult

Buna ziua, dupa modificarea Legii 31/1990 prin Legea 265/2022, in continutul actelor constitutive trebuie sa se regaseasca si "modalitati de asigurare a stingerii pasivului sau de regularizare a lui in acord cu creditorii, in cazul dizolvarii fara lichidare, atunci cand asociatii sunt de acord cu privire la repartizarea si lichidarea patrimoniului societatii".
Va rog mult sa ma ajutati cu cateva sugestii, cateva exemple de modalitati de stingere in cazul descris mai sus. Si sigur daca puteti da share la un articol din actele constitutive pe care le-ati lucrat si care contin atare mentiuni, ar fi si mai minunat. Multumesc mult!
Buna ziua, dupa modificarea Legii 31/1990 prin Legea 265/2022, in continutul actelor constitutive trebuie sa se regaseasca si "modalitati de asigurare a stingerii pasivului sau de regularizare a lui in acord cu creditorii, in cazul dizolvarii fara lichidare, atunci cand asociatii sunt de acord cu privire la repartizarea si lichidarea patrimoniului societatii".
Va rog mult sa ma ajutati cu cateva sugestii, cateva exemple de modalitati de stingere in cazul descris mai sus. Si sigur daca puteti da share la un articol din actele constitutive pe care le-ati lucrat si care contin atare mentiuni, ar fi si mai minunat. Multumesc mult!
Buna ziua. O firma romaneasca isi deschide un birou in strainatate. Nu e o firma inregistrata acolo, ci o sucursala dupa legea locului (se inscrie in registrul comertului de acolo), fara personalitate juridica.

Acum, la noi trebuie mentionata deschiderea in Registru (art. 43, L31/1990; pct 7 L 152/2015).
Am cerut opinii si am primit raspunsuri contrare (daca nu contradictorii): ca e sediu secundar, ca e sucursala, ca e punct de lucru. Ba chiar mi s-a recomandat sa nu mentionez ca e sucursala.
Intrebarea e ce mentionezi (si ce apare in Hotararea AGA)? Deschiderea unei/unui...?

Pana la urma, teoretic vorbind, care e distinctia intre aceste notiuni, mai ales in contextul acesta transfrontalier? Exista pe undeva o definitie mai detaliata decat cea de la art 43 din L31?
Multumesc mult!
Asa m-am gandit si eu, Daca instanta ne-ar fi pus in vedere sa eliberam o astfel de adeverinta era altceva. Rezervele mele (si motivul pentru care am pus intrebarea) erau bazate pe aria aceasta de dreptul familiei. Sa nu fie ceva specific, care-mi scapa
Buna ziua,
Un cabinet de avocatura ne solicita eliberarea unei adeverinte din care sa rezulte venitul net si sporuri salariale din ultimele x luni pentru un salariat al societatii. Cabinetul reprezinta fiul/fiica salariatului intr-un litigiu privind pensia de intretinere.
Intrebarea este: are dreptul angajatorul sa elibereze unui tert o astfel de adeverinta?
Pentru o firma de proiectare cu 310 angajati proiectanti, in care activitatea este preponderent activitate de birou, lucru cu calculatorul si cu termenele ce aduc presiunea timpului, inteleg ca este necesara organizarea unui serviciu intern de protectia muncii (intrucat compania depaseste 250 de angajati) si astfel este necesar sa existe un coordonator al acestui serviciu (care sa aiba cursul de 140 ore si sa fie angajat cu norma intreaga). Mai este necesar in acest serviciu sa existe si un lucrator desemnat (cu instruire specifica de 40 ore) si daca DA , si acest lucrator desemnat trebuie sa aiba norma intreaga de 8 ore / zi sau poate fi o norma fractionata (de ex. 1 ora / zi)?

Intreb intrucat in cazul particular al companiei despre care vorbesc popularea cu cele doua posturi pare excesiva in comparatie cu ceea ce este de facut efectiv, riscurile fiind foarte scazute. Va multumesc pentru clarificare.