avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate dioelimar

Activitate dioelimar

Multumesc mult!
La calculul indemnizatiei pt CO nu s-a facut media pe ultimele 3 luni si nu mi s-au adaugat sporurile permanente pe care le primesc la salariu. Este corect?
Răspuns la discuția succesiune
multumesc mult
Discuție succesiune
[ link extern ]
Conform acestui articol, am fost la un notar pentru succesiune dupa mama mea decedata anul acesta . Este vorba de un apartament de 2 camere in valoare de aprox.4oooo euro si mi s-a spus ca ma costa in jur de 1500 lei. Este corect?
Am pierdut cartea de munca. Am reusit sa obtin pentru refacerea ei adeverinte de la toate locurile de munca mai putin una. Este vorba de un SRL pe care nu stiu de unde sa-l mai iau, sa-l mai caut. Am lucrat acolo intre 1997-2000. Am aflat doar ca patronul a murit de cativa ani dar de societate nu mai stie nimeni nimic. Acesti 3 ani de vechime imi sunt foarte necesari pentru dosarul de pensie. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Ce institutie mi-ar putea elibera o adeverinta din care sa rezulte ca eu am cotizat acesti ani, deci am muncit? Sau ce pot face? Multumesc anticipat!
Mai este valabila legea 19/2000 referitoare la pensionare? Mai exact, ma intereseaza sa stiu daca femeile cu 3 sau mai multi copii se pot pensiona anticipat si in ce conditii. Va multumesc anticipat!
Am aflat zilele acestea ca exista posibilitatea de a recupera sumele reprezentand 25% din salariu care au fost taiate in perioada 2010-2012 prin actionarea in instanta. V-as ruga sa ma lamuriti si pe mine daca asta se poate face individual, in grup sau numai prin sindicat, daca se percep anumite taxe de timbru. Va scriu in numele mai multor colege (in sector 6) interesate de acest subiect, apelam la un avocat care eventual a mai avut procese de acest gen sau macar cunoaste speta si care sa ne reprezinte. As dori sa mai stim cam care ar fi onorariul si ce sanse de castig am avea. Va multumesc anticipat!