avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate Maria Adriana Marinescu

Activitate Maria Adriana Marinescu

Cu aviz sau fara aviz de munca ? am vazut o opinie care preciza ca 9 luni fara aviz, peste 9 luni- trebuie aviz. Va rog frumos, ma puteti lamuri si cu acest aspect ? va multumesc.
Multumesc, cu aviz sau fara aviz de munca ? Am vazut ca cineva a mentionat 9 luni fara aviz si cu aviz de munca 12 luni.
Buna ziua, dorim sa angajam cetateni ucraineni si nu ne-am lamurit efectiv cu durata maxima admisa a contractului de munca. Am gasit informatii potrivit carora durata maxima ar fi de 9 luni in an calendaristic si respectiv ca angajarea se face in acord cu decizia ue 382/2022 a carei valabilitate a fost prelungita cu 12 luni, respectiv pana la 04,03,2025.
Va rog frumos, ma puteti lamuri privind durata maxima admisa a contractului de munca ptr cetateni ucraineni ? va rog frumos si actul normativ potrivit caruia este stabilita durata un ui astfel de contract individual de munca. Precizez ca este vorba de angajare in baza declaratiei pe proprie raspundere, in functii de muncitori necalificati.
multumesc.
asociatii de proprietari-chitanta-obligatii

Buna ziua,
va rog frumos sa ma sfatuiti cum sa procedez in urmatoarea situatie:
am mostenit un apartament cu 2 camere in alta localitate decat cea in care domiciliez, intr-un bloc cu 5 scari si 4 etaje, respectiv 20 apartamente pe scara x 5 scari= 100 apartamente in condominiu. Exista si apartamente cu 3 camere intre acestea., deci suprafete/cote parti comune diferite. Apartamentul mostenit de mine este nelocuit de aproximativ 2 ani. In vara s-au efectuat reparatii la coloana de evacuare a apelor pluviale, in urma insistentelor mele , pentru ca aveam umezeala si mucegai pe un perete la hol si am aflat ca in aceeasi situatie sunt si vecinii de la etajele superioare, mai putin cel de la ultimul etaj/4. Asa am aflat ca situatia e veche de peste 10 ani, dar nimeni nu a facut nimic, in sensul administrator/presedinte, desi vecinii au tot sesizat administratia/administratorul/presedintele. S-au afisat sume de plata la avizier ptr acele reparatii. Parcurgand legea asociatiilor de proprietari eu am inteles ca trebuiau urmate niste etape, mai mult de atat, am constatat ca nu au fost corect calculate si repartizate platile aferente acestor lucrari, in sensul ca intai au fost calculate prin impartirea strict la 5 apartamente pe verticala, pe coloana noastra, unde era deranjanta si veche situatia de peste 10 ani. Apoi, la insistentele mele ptr corectii in socoteli, administratora a consultat operatorul din primarie si a revenit cu alte calcule pe cote parti dar repartizate acelorasi 5 apartamente ( aluat de la 2 camere si a adaugat la 3 camere!!!). Din legea asociatiilor de proprietari, eu am inteles ca in astfel de situatii , repartizarea se face pe cote parti indivze pe intreg condominiul, respectiv pe toate cele 100 apartamente din condominiu/asociatie.
De asemenea, am inteles ca trebuia in prealabil sa existe organizatoric o sedinta a asociatiei, mai multe oferte ptr lucrare, votarea, un proces verbal si hotararille luate, deviz de lucrare, etc, ceea ce nu exista, nu s-a facut, am intrebat si mi s-a confirmat asta. Pentru suma ce mi-a fost afisata spre plata mie, am cerut in scris explicatii din ce este compusa si cum s-a ajuns la suma respectiva ( vreo 600 lei) . Nu am primit lamuriri. Fiind in alt oras, iar asociatia neavand cont bancar, in luna noiembrie 2023 am trimis prin mandat postal pe adresa administratorului 760 lei , iar in mandat am precizat defalcat faptul ca achit cheltuielile comune de intretinere, distinct, 20 lei /februarie 2023, 20 lei marite, etc, inclusiv noiembrie, am adaugat 175 lei cost senzori de gaze de pe casa scarii, 100 lei verificare conducte, etc- respectiv tot ceea ce imi era clar pentru plata. Aici apare ultima problema - desi am precizat punctual in mandat ptr ce am trimis suma de 760 lei, mi s-au emis doar cateva chitante, unele pentru intretinere/cheltuieli comune pana in iunie 2023 inclusiv totalizand 200 lei iar pe restul de suma , 560 lei , alta chitanta dar pentru reparatii si mi se comunica inclusiv ca as mai avea de plata vreo 300 lei in care sunt diferente pentru acele reparatii si intretinerea ptr iulie-decembrie 2023, desi, in mandatul postal am scris clar ca in suma trimisa esrte inclusa intretinerea din februarie pana inclusiv noiembrie 2023, conform celor afisate lunar la avizier ( am cerut si mi-au dat pe whats app cele afisate lunar). Am refuzat chitanta de 560 lei si am cerut chitante fix pentru ce am platit si am precizat in mandatul postal si am precizat repetat inclusiv in scris ca voi achita si reparatiile dupa ce primesc raspuns la cererile in care am solicitat explicatii privind modul de calcul/repartizare si actele doveditoare/justificative ptr sumele pretinse pentru acele reparatii. Mi se refuza sistematic emiterea/inmanarea chitantelor conform platilor facute prin acel mandat postal, respectiv ptr intretinerea iulie- noiembrie 2023, separat de acele reparatii. Prin urmare, desi eu am specificat punctual pe fiecare luna in mandatul postal ptr ce am platit, unei parti ( pentru 560 lei) din suma achitata (760 lei) i-a fost data alta destinatie iar acum mi se solicita cu titlu de restanta la cheltuielile comune de intretinere pe care eu le-am achitat prin acel mandat pana in noiembrie inclusiv. Am trimis mai multe notificari si cereri scrise ca sa primesc fix acele chitante care corespund mandatului postal pe fiecare luna platita si ma lovesc de un zid, sunt ignorata. Ce pot sa fac ? cum sa procedez si cui sa ma adresez pentru reglarea situatiei - respectiv sa pot primi chitante ptr ce am platit si nu pentru ce vor ei sa emita ? am cerut numele cenzorului si mi-au zis ca nu au. In acest moment pentru suma de 560 lei platita prin mandat nu am nicio chitanta si la avizier m-au tot trecut cu restanta la intretinere din iulie 2023 si in prezent, desi eu am trimis acei bani in acel mandat, urmand sa platesc si ptr reparatii dupa ce imi vor justifica suma pretinsa de 600 lei.
va multumesc respectuos pentru rabdare si raman cu speranta unui raspuns care sa ma ajute sa stiu ce demersuri sa fac si cum sa procedez legal pentru reglarea acestei situatii.
Zi frumoasa!
va multumesc, am si pe whats app
filmare cu camera ascunsa
Buna ziua, daca o persoana filmeaza pe ascuns cu telefonul mobil, inregistrand o conversatie cu personalul unui azil, inregistrare cu care poate dovedi nerespectarea unor clauze contractuale, este infractiune? Este singura modalitate prin care semnatarul de contract pentru beneficiarul de servicii poate dovedi autoritatilor si unei instante de judecata daca se ajunge acolo, neregulile dintr-un azil, nerespectarea clauzelor privind acordarea asistentei medicale, administrarea medicaltiei/neadministrarea in mod corect. Filmarea nu e folosita niciunde in alte parti, nu e facuta public nicaieri, a fost facuta strict doar ptr a putea dovedi nerespectarea obligatiilor contractuale de catre personalul azilului, care in conversatie recunoaste neglijenta si motiveaza cu minciuni, se scuza pueril ptr neglijenta, etc. Inregistrarea impreuna cu clauzele contractului si alte inscrisuri contradictorii coroborate , fac dovada nerespectarii obligatiilor contractuale asumate de azil. Persoana care a filmat poate fi acuzata de ceva ? in sensul celor precizate/scopul filmarii, care a fost in azil efectuata.
multumesc,
Pana o sa ne spuna contabila, va rog frumos pe dvs sa imi indicati legea care obliga pensionarul in sensul celor descrise de mine, ca sa ma lamuresc concret.
Nu se poate pune egal intre pensionar si angajat cu mai multe contracte de munca.
Atentie, ati confundat, eu NU m-am referit la CASS , ci exclusiv la CAS, care NU e acelasi lucru cu CASS!
Pensionarul plateste in continuare CASS si e ok ! Intrebarea era strict ptr CAS.
Multumesc pentru timpul acordat si sper sa reusesc sa ma lamuresc privind CAS -ul, nu CASS-ul, cu indicare punctuala prev legala.
asta stiu, intrebarea era alta, respectiv daca e obligatoriu sa i se retina cas 10% ptr sanatate, desi este separat asigurat la sanatate prin pensie ! o contabila mi-a spus ca in programul de salarizare se poate pune o bifa care sa anuleze contributia de 10% cas si sa ramana in mod corect doar retinerea ptr fondul de pensii
Buna ziua,

un pensionar ,aflat in pensie la limita de varsta ( nu anticipat, nu cu penaluzari) se angajeaza cu norma intreaga, salariul minim pe economie.
Avand in vedere ca e deja in pensie ptr limita de varsta, deci este asigurat la sanatate pensionar fiind, este obligatoriu sa i se mai retina 10% din salariu ptr CAS? sau se poate sa nu se retina, fiindca e deja asigurat fiind pensionar? Cand e pensionar la limita de varsta si angajat cu norma intreaga, la privat, cu salariul minim, ce NU ar trebui sa i se mai retina din salariu ?
multumesc,
am facut asta deja si sunt uluita de raspunsurile contradictorii ale celor 4 avocati cu care am discutat, speram sa primesc aici inca cateva opinii de la profesionisti si in functie de raspunsuri sa decid cu cine sa continui in instanta