avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate lary10

Activitate lary10

buna ziua .as vrea sa ma ajutati in urmatoarea problema.
administratorul de bloc are firma de administratie dar si firme de reparatii ,intretinere iar el foloseste banii incasati direct in firmele de reparatii . are voie sa foloseasca astfel banii incasati? are voie sa aiba si firma de intretinere reparatii? din cate am auzit eu nu.si care e baza legala ,multumesc
este vioalre de intimitate sau de corespondenta faptul ca intra in contul de facebook al sotiei in conditiile cand sunt impreuna iar contul este facut de sot?
Răspuns la discuția administratorul de bloc
ms pt sfaturi ,dar intrebarea mea este ce putem face decat sa ne ducem 100 de propietari la usa primarului sau la protectia consumatorului cu totii, nu ne poate reprezenta presedintele si administratorul ca pe amandoi ii platim? nu este baza legala sa ne poate reprezenta din partea asociatiei de locatarii cu un tabel intocmit cu semnaturile propietarilor. chiar trebuie sa mergem cu totii ,fiecare cu contractul in mana? va dati seama ce poate iesii?o debandada.nu este obligat sa reprezinte asociatia?
buna ziua,va cer o parere si un sfat sa pot urma pasii necesari pentru rezolvarea problemelor. Locuiesc intrun bloc de garsoniere si cel putin odata pe saptamana ni se opreste apa cu orele ,chiar cu ziua. Mentionez ca toti locatarii au separatii .Am dorit sa facem o sesizare la protectia consumatorilor dar administratorul nu doreste sa faca o sesizare din partea asociatiei de locatarii cu semnaturile locatarilor motivand ca nu el a si administrator are contract cu cei de la apa.este obligat sa faca sesizare la protectia consumatorilor la cererea locatarilor fiind reprezenatatul legal al asociatiei?la o problema in asociatie a tuturor locatarilor nu este obligat sa ne reprezinte pana si in instanta alaturi de presedinte? care este baza legala ?
multumesc
Răspuns la discuția credit pentru altul, neplatit
nu exista nici un document,un angajament intre mama si vecina ,a fost doar o intelegere amiabila, pe vorbe ,bazata pe incredere
Răspuns la discuția Protectia consumatorilor
in calitate de persoana fizica
Buna ziua. am cumparat o motocoasa din bucuresti de pe un site online si nu mi sa trimis certificatul de garantie,iar dupa 2 luni sa stricat si nu doreste sa imi primeasca produsul sa fie reparat, sau sa-mi trimita piesa. ce pot face in aceasta situatie?
Multumesc
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie.
Am chemat o anumita persoana caruia i-am dat comanda de o usa de termopan, i-am dat avans 75% din valoare si nu mi-a onorat comanda.nu imi restituie nici suma de bani. Am alergat saptamanal in targ unde el mai mai vinde si mobila, mi-a dat buletinul lui ca va veni cu bani iar acum nu mai dau de el. mentionez ca el este din jud dambovita iar eu sunt din prahova. pot face reclamatie la politie in localitatea de domiciliu unde eu locuiesc sau trebuie sa ma merg in jud dambovita? nu am nimic la mana ca iam dat avans deorece am mers pe incredere mai facand o lucrare cu pers respectiva in trecut si acea comanda a fost adusa. cum as putea sa imi recuperez banii? Am uitat sa mentionez ca in momentul cand i-am dat avansul se afla la mn acasa ,venise sa ia masuri, iar de fata se afla zugravul pe care il aveam in acel moment in lucru.
VA MULTUMESC
Răspuns la discuția credit pentru altul, neplatit
nu are nici o hartie semnata cu vecina sau vreun angajament al vecinei nici fata de mama nici fata de banca.o pot da in judecata? care ar fi calea legala?
buna ziua.vo rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie.mama mea este invalida si a facut un imprumut la banca pe numele ei ,ptr a ajuta o vecina care si-a luat angajamentul ca va plati ratele.in ultima perioada nu mai plateste ratele ajungand in situatia sa fiu somat de banca ca va veni executorul judecatoresc sa recupereze paguba.ce pot face in situatia asta? o pot da in judecata? va multumesc.